Artysta ludowy mieszkający i tworzący na co dzień w Trześni został uhonorowany prestiżową nagrodą za twórczość ludową.
Nagroda od 11 lat przyznawana jest przez władze miasta Łowicza za wybitną twórczość ludową i promocję lokalnej kultury.
O nagrodę dla trześniowskiego artysty wnioskowało Muzeum Okręgowe w Sandomierzu, którego dyrektor dr Dominik Kacper Płaza w imieniu artysty odebrał wyróżnienie. „Gwiozda”, czyli pamiątkowa tablica ze wzorem łowickiej wycinanki jest wykonana z hartowanego szkła i wmurowana w chodnik na Placu Starego Rynku w Łowiczu. Celem tego wyróżnienia jest uhonorowanie twórców ludowych, nie tylko tych z regionu łowickiego, ale z całej Polski za ich wyjątkową działalność i pielęgnowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego.
Poza prestiżową nagrodą tegoroczni laureaci zostali uhonorowani przez Pocztę Polską na wydanym okolicznościowym znaczku. Odbierając nagrodę Dominik Płaza, w imieniu artysty, przekazał do łowickiego muzeum kilka eksponatów z bogatej działalności rzeźbiarskiej pana Jana Puka.
- Cieszę się, że moje prace zyskały uznanie także na arenie ogólnopolskiej. Rzeźbię od 35 lat. Moje prace znajdują się w Hamburgu, na Węgrzech, we Lwowie, w Warszawie, w Leżajsku, w Sandomierz, w Majdanie Królewskim. Służę moimi zdolnościami dla Ojczyzny i młodego pokolenia. Być, to działać, to moja dewiza życiowa - podkreślał pan Jan Puk.
Jan Puk urodził się 19 maja 1940 r. w Woli Rusinowskiej koło Majdanu Królewskiego. Od 50 lat mieszka w Trześni koło Gorzyc. Większość swojego życia przepracował na kolei. Po przejściu na emeryturę zajął się rzeźbieniem w drewnie i zachowywaniem dla potomnych tego, co pamięta z dzieciństwa. Założył swoją izbę regionalną, gdzie można podziwiać bogaty zbiór prac o różnorodnej tematyce.
Jan Puk utrwala w drewnie życie codzienne „Lasowiaków” - tworzy prace o tematyce sakralnej i świeckiej, przedstawia też dawną architekturę i mieszkańców wsi w trakcie wykonywania różnorodnych zajęć. Bogaty asortyment zabawek ludowych stanowi odzwierciedlenie licznych inwencji twórczych artysty. Ich przykłady można znaleźć również w murach sandomierskiego Zamku, m. in. na stałej wystawie muzealnej „Dawna wieś sandomierska”.