Nowy numer 47/2020 Archiwum

Gorzyce. Orkiestra świętuje

45 lat istnieje już Orkiestra Dęta Gminnego Ośrodka Kultury w Gorzycach.

Jest w orkiestrach dętych jakaś siła, a w naszej szczególnie. Od zawsze jestem wielkim fanem tej orkiestry. Jak oni potrafią grać - zachwycał się Leszek Surdy, wójt gminy Gorzyce.

Orkiestra powstała w 1975 roku w Zakładowym Domu Kultury działającym przy Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego PZL-Gorzyce. Jej założycielem był muzyk i multiinstrumentalista Jan Urbanyj, którego wszyscy zwali Leszkiem.

Na początku grali w niej pracownicy zakładu, z czasem jednak zespół otworzył się również na nowych członków. Urbanyj kształcił bowiem również dzieci i młodzież.

- Mówiliśmy do niego panie profesorze, wynikało to chyba z ogromnego szacunku, jakim go darzyliśmy. To był niesamowity człowiek, on muzykę słyszał wszędzie, zapisywał ręcznie na pięciolinii dźwięki, które graliśmy. Potrafił też dostrzec talenty i szlifował je jak najlepsze diamenty - wspomina Krzysztof Kapała, obecny kapelmistrz orkiestry, który mając zaledwie 11 lat zaczynał grę na instrumentach pod okiem Jana Leszka Urbanyjego.

Z okazji jubileusz orkiestry najstarsi stażem muzycy, Adam Minior i Eugeniusz Glac, otrzymali Złotą Odznakę Honorową z Wieńcem Laurowym. Złotymi odznakami nagrodzeni zostali zaś: Kamil Leśniowski, Jacek Polek, Waldemar Pikus i Stanisław Śpiewak.

Srebrne odznaczenie trafiło do rąk Aleksandry Skawińskiej, zaś odznaki brązowe otrzymali: Weronika Kowalczuk, Sebastian Baran, Szymon Dul, Grzegorz Grochola, Piotr Lichota oraz Błażej Mokrzak.

Wszyscy muzycy dostali także pamiątkowe statuetki

 

Więcej w papierowym wydaniu sandomierskiego „Gościa Niedzielnego” (na 25 października).

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama