Nowy numer 2/2021 Archiwum

W drodze po cud

Kilka murali powstanie wkrótce w Stalowej Woli i Nisku.

 

Piotr Topczyłko z Ełku został zwycięzcą konkursu na mural poświęcony św. Janowi Pawłowi II. Ozdobi on elewację bloku przy Al. Jana Pawła II 48 w Stalowej Woli. W ten sposób miasto uczci 100. lecie urodzin Polaka - papieża. Jego wizerunek pojawi się na budynku jeszcze w tym roku. 

Zwycięski projekt pokazuje św. Jana Pawła II z pastorałem. Dominuje kolor szary z dodatkiem żółtego. Na muralu znajdzie się także cytat zaczerpnięty z wypowiedzi papieża podczas jego wizyty w Sandomierzu 12 czerwca 1999 roku: „Ogarniam sercem Stalową Wolę, miasto symbol wielkiej wiary ludzi pracy”. Będzie też herb miasta oraz logotypy sponsorów. Malowidło będzie wysokie na 30 i szerokie na 10 metrów.

W drodze po cud

W Stalowej Woli jest już mural przedstawiający premiera Eugeniusza Kwiatkowskiego. W przygotowaniu jest kolejny - Marcelego Siedlanowskiego, jednego z budowniczych Zakładów Południowych i samej Stalowej Woli. Z takim pomysłem wyszedł Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli. Mural ma być gotowy w połowie października i pojawi się na ścianie bloku przy ul. Siedlanowskiego 10. O jego wyglądzie zadecydowało 236 mieszkańców miasta, którzy wypełnili ankietę. Projekt „Marceli Siedlanowski - żołnierz  i budowniczy Niepodległej” MDK realizuje wspólnie z Wspólnotą Mieszkaniową Nieruchomości Nr 10 przy ul. Siedlanowskiego, Miejskim Zakładem Budynków, Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli oraz Miejską Biblioteką Publiczną im. Melchiora Wańkowicza w Stalowej Woli.

W drodze po cud

Pierwszy mural powstanie także w Nisku. Będzie on poświęcony trzem niżańskim bohaterom poległym w latach 1919 - 1920: Stefanowi Kościółkowi, ppor. Janowi Olechowskiemu i ppor. Marianowi Zarembie.  Zostanie on wykonany w ramach projektu „W drodze po Cud. 1918 - 1920”.

- Mural namaluje artysta z Sanoka Arkadiusz Andrejkow. Dodatkową atrakcją będzie aplikacja, która umożliwi spotkanie z bohaterami muralu w wirtualnej rzeczywistości - poinformowała Karolina Kutyła z Centrum Historii i Tradycji w Nisku.

Partnerami tego projektu są z kolei Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego oraz Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko - Własnościowa w Nisku.

 

 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama