Nowy numer 43/2020 Archiwum

Baćkowice. Górnicy postawili kapliczkę patronce

Kapliczkę św. Barbary ufundowali i wykonali górnicy z okolicznych kopalni wapienia i dolomitu we Wszachowie, Janczycach i Piskrzynie.

Pomysłodawcą inicjatywy jest górnik Janusz Podsiadło, który wraz z kolegami już od lat pracuje w kopalniach wydobywających kamienny kruszec.

– Wielu z nas pracuje w kopali dwadzieścia lat. W tym czasie obyło się bez większych wypadków. Chcemy podziękować za to patronce górników – mówią górnicy z gminy Baćkowice.

Kapliczka świętej Barbary wykonana jest z drewna, na wzór chaty góralskiej. Stoi na dolomitowym głazie podarowanym przez kopalnię we Wszachowie, ważącym ponad 4 tony. Patronka górników trzyma w rękach kielich oraz miecz.

– Pomysł bardzo szybko trafił do naszych serc. Wszyscy wspólnie zbierali pieniądze i osobiście zaangażowali się w budowę. Jest to nasze podziękowanie patronce za lata bezpiecznej pracy – dodali górnicy.

Poświęcenie kapliczki poprzedziła Msza św. w intencji górników i ich rodzin, w której uczestniczyli także mieszkańcy gminy Baćkowice.

Kapliczka stanęła na prywatnej działce.

Tradycje górnicze to nie nowość w okolicach Świętego Krzyża. Prawie dwa tysiące lat temu wydobywano tutaj rudę żelaza na potrzeby starożytnego zagłębia metalurgicznego. Liczne są także współczesne kopalnie piasków i minerałów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama