Nowy numer 13/2024 Archiwum

Sukcesy winnicy Nobilis

Podsandomierscy winiarze prowadzący rodzinną winnicę w Faliszowicach przodują wśród polskich producentów szlachetnego trunku.

Gdy zapytamy, w czym tkwi tajemnica wyrobu dobrego wina Grzegorza Kapłana, nie dostaniemy konkretnej odpowiedzi. Jak podkreśla winiarz z Faliszowic, o smaku, bukiecie czy nawet barwie wina nie decyduje sam człowiek, ale przede wszystkim jakość zebranych owoców, umiejętność doboru drożdży, a przede wszystkim – serce wkładane w pracy w winnicy i w winiarni.

– Nasze kilkunastoletnie doświadczenie w wyrobie win pokazuje, że można odtworzyć perfekcyjnie sam proces wyrobu wina, a więc czas zbioru, obróbkę owoców, parametry fermentacji czy dobór drożdży, a jednak wina z poszczególnych roczników się różnią. Ma na to wpływ jakość owoców, jakie przynosi konkretny rok, ich parametry. Dlatego winiarz doskonali swój fach całe życie – podkreśla pan Grzegorz.

Zaglądając do winnicy Nobilis, można nie tylko zobaczyć wspaniale prowadzoną uprawę winorośli, na której prowadzone są także badania naukowe z zakresu uprawy i jakości różnych gatunków winorośli, ale i poznać tajemnice wyrobu doskonałego wina. O jakości wina wychodzącego z winnicy Nobilis świadczą coroczne sukcesy na konkursach winiarskich. – Ten rok jest szczególnie udany, bo nasze wina zostały wyróżnione i zdobyły medale w najbardziej prestiżowych konkursach win w Polsce – dodaje G. Kapłan.

– Jednym z najbardziej znanych naszych win jest Roselit Diva. W tym roku na konkursie SPOT w Poznaniu zdobyło ono „złoty korek”, w Zielonej Górze to wino w wersji wytrawnej zdobyło złoty medal, natomiast na konkursie w Jaśle – srebro oraz tytuł championa. Wino Mr Helidor w Zielonej Górze zdobyło złoty medal, na konkursie w Jaśle – srebro. Wino Sweet Pearl na konkursie w Zielonej Górze zdobyło srebro, w Jaśle – brązowy medal. To nasze największe sukcesy, inne wina także dostały wyróżnienia lub stawały na niższych stopniach konkursów winiarskich – wyjaśnia Grzegorz Kapłan.

Winnica Nobilis ma charakter rodzinny, której sami właściciele nadają kształt, począwszy od dbałości o każdy najmniejszy szczegół w uprawie, po produkt końcowy winifikacji. – Nasze wina są odzwierciedleniem naszej pasji, duszy, ciężkiej pracy i troski o każdy najdrobniejszy element. Swoją aromatyczność i mineralność zawdzięczają miejscowemu terroir, w tym glebom lessowym o podłożu wapiennym. Podstawą jakości naszych win jest nieustająca współpraca z winoroślą w winnicy. Tworzymy wina, które łączą zarówno nasze doświadczenia, jak i współczesne trendy winiarskie – podsumował pan Grzegorz.

Winnica leży na jednej z sandomierskich atrakcji turystycznych, czyli na sandomierskim szlaku winiarskim. To połączenie zwiedzania pięknego starego Sandomierza z wyprawą i poznaniem tajemnic winiarskich.  

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy