Dyplom za zajęcie przez Radio Leliwa drugiego miejsca w ogólnopolskim Konkursie Idol 2020 w kategorii Media odebrały, w imieniu prezesa Radia Leliwa Bogusława Szwedo, przedstawicielki stacji: Małgorzata Grądziela, Ewa Wójcik-Lis i Iwona Pol.
Uroczystość wręczenia wyróżnień odbyła się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie podczas inauguracji Światowego Spotkania Niewidomych, Słabowidzących i Ich Bliskich - REHA FOT THE BLIND IN POLAND.
Głównym Organizatorem XVIII edycji czterodniowej konferencji pod hasłem „Wykształcenie i aktywność Twoją Szansą” jest Fundacja Szansa dla Niewidomych.
Wydarzenie patronatem honorowym objęła Małżonka Prezydenta RP, Agata Kornhauser-Duda.
- Pragnę podziękować tym, którzy oddali głos na nasze radio w konkursie Idol Fundacji Szansa dla Niewidomych. Już sama nominacja do konkursu była dla nas ogromnym wyróżnieniem i za nią również dziękujemy. W informowaniu słuchaczy od lat staramy się nie pomijać tego co dzieje się w środowisku osób niepełnosprawnych, w tym ludzi z dysfunkcją wzroku. Idol 2020 to dla nas nagroda, ale i zobowiązanie. Chcę podkreślić, że o inicjatywach i sprawach osób niewidomych i słabowidzących będziemy mówić nadal - mówi prezes Radia Leliwa, Bogusław Szwedo.
Nagrodzone Radio Leliwia swoim zasięgiem dociera do czterech województw: podkarpackiego, świętokrzyskiego, lubelskiego i małopolskiego. Jest jedną z najstarszych stacji komercyjnych w Polskie.
Radio Leliwa nadaje program muzyczno-informacyjny ze szczególnym zwróceniem uwagi na informację lokalną. Ma ciągły kontakt ze słuchaczami, a reporterzy relacjonują na bieżąco to, co się dzieje w regionie. Dzięki temu stacja cieszy się wysoką słuchalnością.
- Otrzymali Państwo nagrodę dzięki głosom internautów, a to oznacza, że ludzie zauważają pracę radia na rzecz środowiska osób niewidomych i słabowidzących. Myślę, że to wyróżnienie to wyraz ich wdzięczności - podkreśla prezes Fundacji Szansa dla Niewidomych, Malwina Wysocka-Dziuba.
Celem konkursu Idol 2020 jest między innymi wyróżnienie osób, firm i instytucji, które w najznakomitszy sposób zasłużyły się w dziedzinie nowoczesnej rehabilitacji niewidomych i słabowidzących, promocja zaangażowania społecznego oraz dzielenie się pozytywnymi doświadczeniami, które wpływają na integrację wewnątrzśrodowiskową.
Dyplom dla Radia Leliwa Radio Leliwa- Nasz idol promuje tematykę związaną z osobami niewidomymi i słabowidzącymi. Idol wyróżnia tych, którzy pomagają, którzy spisują się na medal w dziedzinie empatii społecznej. Poprzez pokazywanie tak pozytywnych przykładów, chcemy oddziaływać na innych. Być może w tej chwili dla osób niepełnosprawnych ważniejsza jest promocja tych idei od załatwienia pojedynczego problemu. Poprzez nagłaśnianie tematu, na korzyść zmienia się postrzeganie osób niepełnosprawnych - zauważa Marek Kalbarczyk, honorowy prezes fundacji, Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego REHA FOR THE BLIND IN POLAND.
REHA FOR THE BLIND IN POLAND to największa konferencja w skali światowej organizowana w Polsce od ponad 20 lat. Każdego roku uczestniczy w niej kilka tysięcy osób z różnych krajów.
W tym roku w wydarzeniu bierze udział grupa 45 osób z Podkarpacia.
- Cieszymy się z pobytu w Warszawie, bo to jest nasze święto. Gratulujemy Radiu Leliwa wyróżnienia. Dla nas radością jest fakt, że to co robimy ma wydźwięk. Prosimy o więcej - mówi Aleksandra Pasieka, kierownik rzeszowskiego oddziału Fundacji Szansa dla Niewidomych.
Spotkanie REHA jest okazją do poznania świata osób niewidomych i słabowidzących. Wydarzenie jest nie tylko transmitowane na cały świat, ale i tłumaczone on-line na wiele języków.
Przedsięwzięcia w ramach czterodniowej inicjatywy (11-14.09.2020 r.), odbywają się w Pałacu Kultury i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik. Gośćmi specjalnymi wydarzenia byli między innymi Adam Struzik - marszałek województwa mazowieckiego czy Tomasz Pactwa, dyrektor Biura Pomocy i Projektów Społecznych Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.
Partnerami wydarzenia są PFRON, Samorząd Województwa Mazowieckiego - Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej, Urząd m.st. Warszawy, firma Altix.