Nowy numer 3/2021 Archiwum

Karpacz. Gospodarka zaczyna się w szkole

Prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek, uczestniczący w Forum Ekonomicznym, był jednym z uczestników panelu dyskusyjnego o strategicznej roli edukacji dla rozwoju społeczno-gospodarczego kraju.

Nie tylko polityka energetyczna, międzynarodowa, możliwości inwestycyjne, kwestie bezpieczeństwa i zdrowia zdominowały tegoroczne Forum Ekonomiczne w Karpaczu.

- Dlaczego o edukacji na Forum Ekonomicznym? Pandemia, która zasiała olbrzymi niepokój społeczny i gospodarczy skłoniła, by tym mocniej skupić się na temacie budowania silnej, ale i innowacyjnej gospodarki. Nie jest  niczym odkrywczym, że rozwój gospodarczy wymaga współpracy trzech sektorów, a mianowicie sektora przedsiębiorców i otoczenia biznesu, sektora instytutów badawczych, a także sektora szkół kształcących młodych ludzi w dziedzinach najbardziej przydatnych dla gospodarki - mówi Dariusz Bożek, prezydent Tarnobrzega, który był jednym z panelistów dyskusji „System edukacji a rynek pracy. Szanse i wyzwania”.

O tym, czy system edukacji odpowiada potrzebom współczesnego rynku pracy, jakie zawody są zawodami przyszłości, a także jak dostosować system edukacji do realiów rynku pracy dyskutowali:  Wojciech Murdzek - minister nauki i szkolnictwa wyższego, Dariusz Bożek - prezydent Tarnobrzega Oktawia Gorzeńska - Akademii Przywództwa Edukacyjnego, Rafał Kosowski - radny Sejmiku Województwa Małopolskiego, Krzysztof Inglot - prezes Zarządu Personnel Services Sp. z o.o. Dyskusję moderował prof. dr hab. Marek Rocki, dyrektor Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH w Warszawie.

Wnioski, jakie nasuwają się po dyskusji? - Przed wszystkimi sporo pracy. Okazuje się, że znamy obszary, w które edukacja powinna pójść, ale trudno określić kierunki kształcenia, zawody przyszłości. Chociaż doświadczeni epidemią zdajemy sobie sprawę, że koniecznością są e-zawody - podsumowuje prezydent Bożek. Jak dodaje, wśród obszarów, które wskazywano, jako rozwojowe najczęściej padały:  opieka nad seniorami, medycyna, nowe technologie, odnawialne źródła energii,  ekonomia społeczna,  psychologia. -  Biorący udział w dyskusji byli zgodni, że edukacja powinna w równym stopniu skupiać się na przygotowaniu fachowców, jak i na kształceniu umiejętności rozwiązywania problemów, krytycznego myślenia, kreatywność, zarządzanie ludźmi,  umiejętności współpracy,  podejmowania decyzji,  negocjacji, czy rozumienia. Doszliśmy do wniosku, że na rynku pracy brak jest liderów i to na ich kształcenie powinno się zwrócić szczególną uwagę - podkreśla prezydent Tarnobrzega.

Forum Ekonomiczne to najważniejsze w Europie Środkowo-Wschodniej, organizowane od prawie trzech dekad, miejsce konstruktywnych dyskusji na tematy polityczne, gospodarcze i społeczne. Tegoroczne forum, to około 150 wydarzeń i kilka tysięcy gości: głów państw, szefów rządów, polityków parlamentarnych i samorządowych, przedstawicieli świata biznesu, nauki i kultury. Forum Ekonomiczne to trzy niezwykle aktywne dni - sześć sesji plenarnych, ponad 200 paneli dyskusyjnych, wykłady i warsztaty.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama