Nowy numer 43/2020 Archiwum

Tarnobrzeg. Minister na Mickiewicza

W oddaniu wyremontowanej ulicy Mickiewicza uczestniczył wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Dzięki Ministerstwu Infrastruktury oraz Podkarpackiemu Urzędowi Wojewódzkiemu został zrealizowany remont ulicy Mickiewicza. Inwestycja znalazła się na liście dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych i dzięki temu dzisiaj możemy otworzyć drogę, którą w Tarnobrzegu popularnie nazywamy - drogą do Rzeszowa. Dziękuję bardzo wykonawcy, czyli firmie PBI, z którą współpracujemy przy kolejnych drogach. Mickiewicza to ponad kilometr  ulicy zmienionej, zmodernizowanej, spełniającej wszystkie wymogi bezpieczeństwa i estetyki. Dzisiaj dzięki wsparciu z FDS można bezpiecznie dojechać do ulic Siarkowej i Orląt Lwowskich, a za chwilę przystąpimy do remontu także tej ostatniej, jesteśmy bowiem już po przetargu. Mam nadzieję, że dzięki modernizacji i powstaniu nowych ciągów pieszo-rowerowych ulica Mickiewicza jest bezpieczniejsza dla kierowców, ale przede wszystkim dla pieszych oraz rowerzystów - mówił prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek. - Była to pierwsza od lat tak duża inwestycja w naszym mieście. Cieszę się, że ulicę Mickiewicza oddajemy dużo przed czasem, gdyż odbieramy ją 31 sierpnia, a nie jak było w umowie 6 listopada, czyli jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego. Jest to również o tyle istotne, że już za chwilę wchodzimy z remontem skrzyżowania ulic Wyszyńskiego, Sikorskiego, Zwierzynieckiej, który ma zakończyć się do grudnia tego roku.

Prezydent wymienił także prowadzane obecnie inne inwestycje drogowe - nad Jeziorem Tarnobrzeskim oraz na terenie strefy ekonomicznej w Machowie. Poinformował ponadto, iż za kilka dni zostanie ogłoszony przetarg na budowę długo wyczekiwanej obwodnicy Tarnobrzega. Wiceminister zaś dodał, iż po rozmowach z władzami miasta jest utarta ścieżka dojścia do pozyskania dotacji rządowej na przełomie roku 2020 i 2021.

- Jeśli samorząd tarnobrzeski spełni wszystkie warunki to mamy narzędzia mogące wesprzeć także budowę obwodnicy. Tak więc przyszłość dróg w Tarnobrzegu rysuje się bardzo korzystnie - zaznaczył wiceminister Rafał Weber.

Odnosząc się zaś do zakończonej inwestycji, podkreślił, iż tak powinny wyglądać nowe drogi, które zyskują nie tylko nową nawierzchnię, ale także chodniki, ścieżki rowerowe oraz oświetlenie drogowe.

- Cieszymy się, że takie drogi powstają w naszym województwie, dzięki pomocy z Funduszu Dróg Samorządowych, który został utworzony w 2019 roku. Być może gdyby nie środki z funduszu do zrealizowania remontu Mickiewicza nie doszłoby - zauważył wiceminister Rafał Weber. - W tym roku w skali całego kraju na budowę dróg powiatowych i gminnych zostało przeznaczonych 3,2 miliarda złotych, w przyszłym zaś również będzie to kwota zbliżona do tegorocznej. Cieszymy się, że Tarnobrzeg również wykorzystuje szansę, jaką daje fundusz.

Prace przy ulicy Mickiewicza, na której od soboty został przywrócony normalny ruch, objęły wykonanie nowej nawierzchni, dostosowanie szerokości jezdni do obowiązujących przepisów (czyli 6 metrów), budowę po obu stronach ciągów pieszo-rowerowych, zjazdów do posesji, ulokowanych przy ulicy, a także wzmocnienie skarpy, na której stoi kościół parafialny pw. św. Marii Magdaleny.

Koszt przedsięwzięcia wyniósł ponad 3,3 miliony złotych, przy dofinansowaniu z Funduszu Dróg Samorządowych sięgającym blisko 2 milionów złotych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama