Na ekrany wszedł film przybliżający postać duchownego, który był niezwykłym patriotą, molarnym wzorem, pacyfistą a jednocześnie żołnierzem i kapelanem wojskowym. Ukończył seminarium w Sandomierzu, a święcenia przyjął z rąk bp. Mariana Ryxa.
Ekranizacja scenariusza Wojciecha Lepianki w reżyserii Roberta Glińskiego nie była łatwa, jak nie łatwe było życie i kapłaństwo ks. Jana Ziei. Twórcy filmu musieli objąć niezwykle bogate duchowo i duszpastersko życie kapłana wplatając je w realia niełatwego czasu w jakim temu niezwykłemu i bohaterskiemu kapłanowi przyszło żyć.
Ks. Jan Zieja do kapłaństwa przygotowywał się w Wyższym Seminarium duchownym w Sandomierzu w latach 1915-1919. Zgłaszając się do seminarium z uwagi na posiadaną wiedzę został przyjęty od razu na III kurs. W 1918 r., będąc za młodym, aby otrzymać święcenia kapłańskie, jako subdiakon pomagał ks. Stanisławowi Klimeckiemu w parafii pw. świętego Łukasza Ewangelisty w Drzewicy. 5 maja 1919 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa sandomierskiego Mariana Ryxa. Otrzymał nominacje na wikariusza parafii w Drzewicy. W 1920 r. zgłosił się ochotniczo do Wojska Polskiego. Po uzyskaniu zgody bp. Ryxa został kapelanem 8 pułku piechoty Legionów z którym brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Następnie działał w Zakładzie dla Ociemniałych w Laskach. Po powrocie do diecezji został wikariuszem w parafii katedralnej w Sandomierzu, następnie w parafii św. Jana Chrzciciela w Radomiu. W październiku 1925 r. podjął pracę wikariusza w Zawichoście. W 1926 r. rozpoczął nowicjat w kapucynów. Następnie przeniósł się do diecezji pińskiej.
Był kapelanem wojskowym podczas wojny obronnej we wrześniu 1939 r., kapelanem Szarych Szeregów i Armii Krajowej, uczestnikiem powstania warszawskiego, działaczem opozycji demokratycznej w PRL, współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników i Komitetu Samoobrony Społecznej „KOR”. Za swoją odwagę i działalność został odznaczony m.in. Krzyżem Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych, Warszawskim Krzyżem Powstańczym. Odważny, prawy człowiek polskiego kościoła, którego biografia nadaje się na relokacje i lekcje historii.
W filmie w reżyserii Roberta Glińskiego występują m.in. Andrzej Seweryn, Mateusz Więcławek, Zbigniew Zamachowski, Tadeusz Bradecki, Sonia Bohosiewicz. Autorem scenariusza jest Wojciech Lepianka. Zdjęcia do filmu zrealizowano m.in. w Lublinie, Nałęczowie, Kazimierzu Dolnym oraz Rzymie.