Tarnobrzeg znalazł się w gronie największych beneficjentów, którzy otrzymali dotacje z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego na remont zabytków.
W sumie będzie to 100 tysięcy złotych na dwa projekty. Wniosek złożony przez urząd miasta na dokończenie remontu dawnej siedziby Zarządu Dóbr Dzikowskich, w którym obecnie mieści Dzienny Dom Senior Plus, został dofinansowany przez samorząd województwa podkarpackiego kwotą 74 tysięcy złotych, zaś Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega zyskało 26 tysięcy na odnowienie i konserwację zabytkowego zegara wieżowego na Zamku Tarnowskich w Dzikowie.
- Starania o remont zegara trwają już ponad rok. Okazało się bowiem, żeby wystąpić o pieniądze, zwłaszcza do wojewódzkiego konserwatora, obiekt musi być wpisany na listę zabytków. Byłem zdziwiony, kiedy okazało się, że zegar na niej nie widnieje. Wystąpiłem więc z pismem do prezydenta Tarnobrzega, który jako uprawniony złożył stosowny wniosek do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Przemyślu i tym sposobem zegar na wieży zamkowej znalazł się w rejestrze zabytków - mówi Tadeusz Zych, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega. - Jest to jeden z najciekawszych przykładów tego typu urządzeń. Wyszedł z krośnieńskiej pracowni Michała Mięsowicza, jednej z najlepszych w Polsce. Do dzisiaj zachowało się niewiele zegarów wieżowych, które wyprodukowała. Nasz jest jednym z ciekawszych przykładów.
Tarnobrzeski samorząd pozyskał dotację na dokończenie remontu obecnej siedziby Dziennego Domu Senior Plus. Marta Woynarowska /Foto GośćKiedy zegar znalazł się w rejestrze, muzeum wystąpiło z wnioskami o dotację zarówno do wojewódzkiego konserwatora zbytków, jaki i urzędu marszałkowskiego w Rzeszowie. Ku zadowoleniu dyrektora i pracowników, oba wnioski uzyskały akceptację. W sumie muzeum na remont zegara od obu instytucji otrzymało dotacje na blisko 40 tysięcy złotych. Do potrzebnej kwoty kilkanaście tysięcy złotych dołożył urząd miasta.
- Dzięki temu mogliśmy ogłosić przetarg, który już został rozstrzygnięty. Wygrała go firma z Poznania, specjalizująca się w remontach zabytkowych zegarów wieżowych. Mam nadzieję, że jeszcze we wrześniu, a najpóźniej w październiku zegar będzie wyznaczał godziny także je wybijając. Nazywam go takim bijącym sercem zamku – dodaje dyrektor MHMT. - Będzie dodatkową atrakcją dla turystów, jak ważny element tożsamości tego miejsca i miasta.
Główny mechanizm po wymontowaniu został przewieziony do Poznania, gdzie będzie nie tylko odnowiony, zakonserwowany, ale także uzupełniony o ważne brakujące elementy, które zniknęły podczas remonty zamku.
Jak poinformował Tadeusz Zych, muzeum ma w niedalekich planach możliwość udostępniania zwiedzającym wieży zamkowej, a także obejrzenia zegara z bliska.
Zegar powstał w Pierwszej Krajowej Fabryki Zegarów Wieżowych, należącej do Michała Mięsowicza z Krosna, mistrza zegarmistrzowskiego, działającej w latach 1901-1938. Zamontowała go natomiast krakowska firma Royal w 1930 roku, tuż po odbudowie zamku po tragicznym pożarze w grudniu 1927 roku.
Parafia w Bielinach otrzymała dotację na kontynuację prac przy polichromii w kościele. Marta Woynarowska /Foto GośćJedną z wyższych kwot, co podkreślił podczas konferencji prasowej wicemarszałek podkarpacki Piotr Pilch, urząd marszałkowski przyznał tarnobrzeskiemu magistratowi na dokończenie remontu dawnego Zarządu Dóbr Dzikowskich, dzisiaj siedziby Dziennego Domu Senior Plus. Dotacja zostanie przeznaczona na prace przy elewacji, stolarce okiennej, dachu i obróbce blacharskiej.
- Co roku wspieramy finansowo remonty zabytków w województwie podkarpackim minimum ogólna kwotą 4 mln złotych, którą staramy się sukcesywnie zwiększać. I tak się stało w tym roku, przeznaczyliśmy bowiem sumę 4 mln 100 tysięcy złotych. Zaczynamy podpisywanie umów z beneficjentami. Wpłynęło 253 wnioski, z których pozytywnie zostało rozpatrzonych 104. Kwoty przyznane na poszczególne wnioski wahają się od 10 do 250 tysięcy złotych. Największym beneficjentem jest zespół pałacowo-parkowy w Maćkowicach koło Przemyśla, kolejnymi, które otrzymają po 200 tysięcy to kościół pw. św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Mielcu, Dom Zakonny Zgromadzeniu Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu w Komańczy Gratuluję wszystkim wnioskodawcom. Jesteśmy także niezmiernie zadowoleni z całego programu, bo wsparcie naszego regionu w zakresie poprawy infrastruktury zabytkowej i turystycznej jest bardzo ważne. Są to obiekty zabytkowe, będące jednocześnie ważnymi punktami na mapie turystycznej województwa podkarpackiego, ale są również miejsca pielgrzymkowe, odwiedzane przez bardzo wiele osób. Poprzez te działania podnosimy atrakcyjność Podkarpacia – powiedział podczas konferencji wicemarszałek Piotr Pilch.
W kościele parafialnym w Bielinach konserwacji poddawana jest polichromia Stanisława Stroińskiego. Marta Woynarowska /Foto GośćObok Tarnobrzega na liście beneficjentów z diecezji sandomierskiej znalazły się parafie w: Bielinach (45 tysięcy złotych na polichromie w kościele), Chmielowie (20 tysięcy złotych na elewację kościoła), Dzikowiec (10 tysięcy złotych na remont dachu gontowego na plebani), Gawłuszowice (25 tysięcy złotych na prace przy pokryciu kościoła, ściany i izolację), Sarnów (10 tysięcy złotych na prace przy syficie i ścianach świątyni), Tarnowska Wola (13 tysięcy złotych na witraże w kościele), Zaklików (55 tysięcy złotych na ogrodzenie wokół kościoła pw. Trójcy Świętej).