Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Rozalin. Za tydzień startuje niezwykłe wędrowanie

W ostatni wakacyjny weekend Muzeum Opowieści w Rozalinie zaprasza na drugą odsłonę Festiwalu Wędrowiec.

Ubiegłoroczna edycja odbyła się w Cieszanowie, w tym przenosi się do gościnnego Rozalina.

Przez dwa dni każdy lubiący klimatyczne imprezy, dobrą muzykę, podróżowanie czy to dorosły, czy dziecko, znajdzie coś dla siebie.

Organizatorzy zapraszają w przyszłą sobotę i niedzielę (29 i 30 sierpnia) do Muzeum Opowieści, gdzie będą snuć się różne opowieści. Jedną z nich opowiedzą Aga i Piotr Szablicy, którzy zaprezentują projekt „Podróżowanie dla zwykłych ludzi”, skierowany do osób dorosłych, pragnących rozwijać swoją pasję podróżniczą. Jego ideą jest zachęcanie, aby ludzie sami organizowali swoje wyjazdy bliższe i te całkiem dalekie, wyzbyli się obaw i zaczęli podróżować „po swojemu”.

O swoim wędrowaniu po podkarpackim lesie opowie Robert Wilk, a swoją gawędę zilustruje wystawą zdjęć.

Podróżować można na różne sposoby, także motocyklem, dlatego w ramach festiwalu odbędzie się II zlot pasjonatów pojazdów napędzanych silnikami z Dezametu.

Wieczorem zaś po koncertach zaplanowane są pokazy filmowe w ramach plenerowego Kina Nocnego. Rado Barłowski Art i Łukasz Grudysz, wraz z Fundacją im. Jana Grudysza zapraszają na premierę filmu „Płaje”. Jest to muzyczna i plastyczna podróż przez wschodnie Karpaty. Zamknięta w rocznym cyklu kantyczka ku czci zimowego Ognia, gorącej herbaty, międzyludzkiej bliskości i dotykania Prawdy. Hołd złożony Ludziom Gór. Został wyprodukowany przez Fundację im. Jana Grudysza, współfinansowany przez Podkarpacką Komisję Filmową ze środków Wojewódzkiego Domu Kultury i budżetu województwa podkarpackiego.

Drugim obrazem będzie film „Wszystko za Życie” (2007 rok) w reżyserii Sean’a Penna, opowiadający historię młodego Christophera (Emile Hirsch), który po studiach zamiast poświęcić się karierze zawodowej wyrusza w podróż autostopem na Alaskę. To wspaniała, osobista podróż, która poruszy każdego.

Głównymi wydarzeniami festiwalu będą koncerty, podczas których publiczność usłyszy wokalistów, muzyków wykonujących muzykę autorską.

Zagrają wykonawcy zagraniczni, jak Ragnar Olafsson, wszechstronny muzyk, multiinstrumentalista i kompozytor z Islandii. Na swoim koncie ma już kilkanaście albumów, które wydał z wieloma zespołami. Przeszedł przez niemal wszystkie gatunki muzyki - od jazzu, przez muzykę operową, ludową, pop, rock aż po metal. Przyleci do Polski na krótką, solową trasę koncertową. Promować będzie swój drugi album „Miss”, oraz Alena z „Piosenkami z dna duszy Ameryki Południowej”, od lat towarzyszą jej fortepian, gitara, bębny i perkusjonalia, a od niedawna instrument z Peru - charango. Od 2017 roku mieszka w Peru, a śpiew, dźwięk i opowieść to dla niej pomost między światami oraz podróż w znane i nieznane.

Rozalin. Za tydzień startuje niezwykłe wędrowanie   Wędrowanie bez ogniska obyć się nie może. Muzeum Opowieści

Do Rozalina zjedzie także grono krajowych wykonawców, a wśród nich:

IKSY - zespół z Mikołowa, swoją muzykę klasyfikujący jako alternatywny pop. W czasie swojej działalności, tworzenia i koncertowania wydał dwie epki - „Obrzeszki” w 2016 i „Jesienią” w 2018 roku oraz longplay „Piękno Chaosu”.

Ania Sama - to przede wszystkim ciekawa barwa głosu oraz czułość i intymność w piosenkach. Nowoczesne brzmienia przeplatają się z żywymi instrumentami, które nadają jej muzyce oryginalnego charakteru.

SąStąd - wykonuje autorską muzykę z gatunku avant pop, gdzie w formie piosenki pojawiają się elementy ekstremalne, zaczerpnięte z jazzu, muzyki klasycznej, czy polskiej piosenki lat 60-tych.

Asia Nawojska - tworzy, pisze, gra i śpiewa, autorka wszystkiego co pojawia się na scenie. Laureatka Ogólnopolskich Festiwali, m.in. I miejsca na 53. Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. Szukająca i z radością błądząca gdzieś pomiędzy muzyką klasyczną, alternatywną a Indie popem i folkiem, samozwańczo nazywająca swoją muzykę częścią eclectic Sundu.

Maciej Lipina - wokalista, gitarzysta, kompozytor, autor tekstów, aktor teatralny, pedagog muzyczny. Założyciel i lider grupy „Ścigani” Odtwórca głównej roli (Ryśka Riedla) w spektaklu „Skazany na Bluesa” w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach. Główny głos na akustycznej płycie legendy polskiego rocka i metalu- KAT „Acoustic 8 filmów”

Kathia to 17-letnia songwriterka z Poznania, która dysponuje wyjątkowym, oryginalnym głosem. Młoda artystka jest na samym początku swojej artystycznej drogi.

Poza tym będzie kącik dla dzieci oraz dobre jadło i ognisko.

Redakcja "Gościa Sandomierskiego" objęła patronat medialny nad festiwalem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy