Nowy numer 39/2020 Archiwum

Stalowa Wola. Tu rodziła się "Solidarność"

40 lat temu powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność". Jubileuszowi jego powstania poświęcona jest wystawa, którą dziś otwarto przed Miejskim Domem Kultury w Stalowej Woli.

Zorganizował ją rzeszowski oddział IPN we współpracy z Regionem NSZZ "Solidarność" Ziemia Sandomierska.

Wystawa pt. "Tu rodziła się Solidarność" składa się z plansz przybliżających "Solidarność" i najważniejsze wydarzenia związane z tym ruchem.

- Celem wystawy jest przypomnienie, iż "Solidarność" była wielkim społecznym ruchem i rodziła się w różnych miejscach, w tym także w Stalowej Woli. Pokazuje ona pierwsze miesiące działania tego związku w 1980 roku zarówno w Stalowej Woli, jak i w Nisku i Tarnobrzegu. Są także zdjęciach z okresu kiedy "Solidarność" została już zarejestrowana, w tym z poświęcenia sztandaru - wyjaśnił dr Marcin Bukała z IPN w Rzeszowie.

Stalowa Wola. Tu rodziła się „Solidarność”

Marcin Bukała podkreślił szczególną rolę jaką w powstaniu "Solidarności" w Stalowej Woli odegrał obecny biskup, a wtedy proboszcz parafii MBKP w Stalowej Woli, ks. Edward Frankowski.

- Czas narodzin "Solidarności" w Stalowej Woli tak naprawdę nie był udokumentowany, szczególnie jeśli chodzi o zdjęcia. 40 lat temu mówiono głównie o strajku w Gdańsku, ale Stalowa Wola, Sandomierz, Gorzyce także strajkowały. IPN docenił nasze miasto tą wystawą - dodał Andrzej Kaczmarek, przewodniczący NSZZ "Solidarność" Ziemia Sandomierska.

Stalowa Wola. Tu rodziła się „Solidarność”

31 sierpnia, czyli w 40. rocznicę podpisania porozumień w Gdańsku, wystawa będzie pokazana w Warszawie.


Więcej w sandomierskim wydaniu "Gościa Niedzielnego" (nr 35 na 30 sierpnia br.).

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama