Taką nazwę dla ronda na skrzyżowaniu ulic Dominikańskiej i Sandomierskiej proponuje Stowarzyszenie "Dzików".
Wniosek w tej sprawie złożył dzisiaj w urzędzie miasta radny miejski i członek stowarzyszenia Sławomir Partyka.
- Rondo to nie posiada nazwy, więc nie powstaną zatem żadne komplikacje natury administracyjnej, ponadto uważamy, że będzie to godne uczczenie 100. rocznicy wymarszu naszych lokalnych bohaterów - ochotników dzikowskich 1920 roku i zwycięskiej Bitwy Warszawskiej. Poza tym nadanie tego miana ma mocne uzasadnienie historyczne, tędy bowiem oddział ochotników, złożony z piechoty i kawalerii, podążał 25 lipca do Zamku w Dzikowie po Mszy św. w kościele ojców dominikanów, i tędy szli w dniach wymarszu - 28 i 30 lipca - kiedy przez rynek, gdzie byli gorąco żegnani przez tłum mieszkańców miasta i okolicznych miejscowości, udawali się na stację kolejową, by odjechać do swoich miejsc zgrupowania - Rzeszowa i Krakowa, o czym wiemy dzięki relacjom Michała Marczaka, zamieszczonym w krakowskim „Czasie” - podkreśla Witold Bochyński, prezes Stowarzyszenia „Dzików”.
Dzisiejsza ulica Sandomierska. Tędy z dziedzińca zamkowego ochotnicy maszerowali na rynek i dalej na stację kolejową. Marta Woynarowska /Foto GośćJest to kolejna inicjatywa stowarzyszenia, które w ciągu 20 lat działalności podejmowało wiele przedsięwzięć o charakterze historycznym i patriotycznym. Jedną z nich było ufundowanie przed 15 laty tablicy na wschodnim skrzydle Zamku Tarnowskich w Dzikowie, upamiętniającej ochotników dzikowskich 1920 Roku. Tym samym przeprowadziło zamysł zrodzony w 1936 roku, którego realizację uniemożliwiły śmierć inicjatora Zdzisława Tarnowskiego i wybuch II wojny światowej. Napis na tablicy jest dosłownym cytatem z przedwojennego projektu, opracowanego przez dr. Michała Marczaka, bibliotekarza i archiwistę dzikowskiego.
- Od 15 lat, każdego roku razem z prezydentem Tarnobrzega i innymi podmiotami organizujemy obchody upamiętniające 53 śmiałków, którzy w lipcu 1920 roku ruszyli do walki z bolszewicką nawałą. Nie inaczej będzie także w tym wyjątkowym roku. Dlatego już dzisiaj zapraszamy na godzinę 17 przed Zamek Tarnowskich, gdzie odbędzie się tym razem skromniejsza uroczystość z uwagi na pandemię, a po niej na wernisaż wystawy „Tarnobrzeżanie na froncie wojny polsko-bolszewickiej”, przygotowanej przez Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega. Na zakończenie zaś w imieniu Damiana Szwagierczaka, Stowarzyszenia Domy Dziecka w Skopaniu oraz Stowarzyszenia Kultury Sportowej Aktywne Podkarpacie, zapraszamy do udziału w biegu patriotycznym „Dzieci dla ochotników dzikowskich 1920”, na oczywistym dystansie 1920 metrów. Trasa biegu będzie tradycyjnie wiodła alejkami parku dzikowskiego - informuje S. Partyka.
Tablica upamiętniająca ochotników dzikowskich 1920 roku. Marta Woynarowska /Foto GośćStowarzyszenie „Dzików”, dzięki dotacji otrzymanej z urzędu miasta, postanowiło sfinansować wydanie numeru „Tarnobrzeskich Zeszytów Historycznych” w całości poświęconych tematyce ochotników dzikowskich oraz udziałowi tarnobrzeżan w wojnie polsko-bolszewickiej. Periodyk zostanie rozdany tarnobrzeskim szkołom.
- Chcemy, by wiedza o przeważnie młodych ludziach, którzy odpowiedzieli na potrzebę chwili i apel Rady Obrony Państwa z 3 lipca 1920 r. wzywającej „wszystkich zdolnych do noszenia broni, by dobrowolnie zaciągali się w szeregi armii”, była w naszym mieście jak najszersza, zwłaszcza wśród młodego pokolenia - mówi Witold Bochyński. - Oprócz tablicy ochotnicy dzikowscy nie doczekali się dotychczas żadnego innego upamiętnienia. Stąd ideę nazwania ronda ich imieniem uważamy za jak najbardziej celową.
Uroczystości upamiętniające 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej organizują także Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego Koło numer 2 w Tarnobrzegu (godz. 11 przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego) oraz Klub Gazety Polskiej (godz. 12 na cmentarzu wojennym).