Nowy numer 3/2021 Archiwum

Stalowa Wola. Alwernia w klasztorze

W klasztorze braci mniejszych kapucynów rozpoczęły się dzisiaj rekolekcje dla młodzieży franciszkańskiej.

Skierowane są one do tych młodych ludzi, którzy chcą bliżej poznać św. Franciszka z Asyżu.

Tym razem z zaproszenia skorzystało siedem osób, głównie dziewczęta.

- Rekolekcje wchodzą w skład franciszkańskiej formacji, która trwa pięć lat. W tym roku nazywają się „Alwernia”. Alwernia, z włoskiego la verna, to góra, którą św. Franciszek otrzymał od hrabiego Orlando di Chiusi della Verna. Tutaj właśnie w 1224 roku, czyli dwa lat przed śmiercią, św. Franciszek podczas czterdziestodniowej modlitwy otrzymał stygmaty. Był więc pierwszym stygmatykiem w katolickim Kościele - przypomniał br. Robert Rabka, opiekun uczestników rekolekcji.

Rekolekcje „Alwernia” mają na celu pogłębienie więzi z Bogiem. A podstawowym ich tematem jest Eucharystia.

- Mówimy o modlitwie uwielbienia, uczymy się tego uwielbienia w łączności z Bogiem, wpatrując się w Eucharystię, która jest szczytem uwielbienia Jezusa Chrystusa. Św. Franciszek był Jego naśladowcą we wszystkim. Miał wielki szacunek dla modlitwy uwielbienia - dodał br. Robert.

Rekolekcje są intensywne, od poniedziałku do piątku, od 9 rano do późnego popołudnia, w tym jeden dzień ścisłego postu - sam na sam z Bogiem.

Stalowa Wola. Alwernia w klasztorze

Wśród ich uczestników są Patrycja i Szczepan, którzy jednocześnie należą do  wspólnoty Młodzieży Franciszkańskiej Tau.

- Jestem we wspólnocie prawie pięć lat. Warto zrobić coś, by inni też dowiedzieli się o Bogu, wspólnocie i o tym czym się tutaj zajmujemy. Zajęcia są pełne nowych treści, które trzeba przyswoić. Są one niezbędne, by zrozumieć, co się dzieje podczas Eucharystii - zwierzyła się Patrycja.

- Jest na trochę mało, bo młodzi ludzie boją się otworzyć przed drugim człowiekiem. Wakacje też stoją na przeszkodzie, bo część znajomych wyjeżdża w tym czasie. Inni znowu pracują - dodał Szczepan.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama