XXXVII Piesza Pielgrzymka Diecezji Sandomierskiej na Jasną Góre w tym roku przebiega pod hasłem "Otocz macierzyńską miłością Kościół pielgrzymujący".
W tym roku pielgrzymka ma odmienny, sztafetowy charakter. Każda z grup pokona tylko jeden etap.
Pielgrzymowanie do Czarnej Madonny rozpoczęło się Eucharystią w sandomierskiej katedrze, której przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz.
- Zgodnie z tradycją, choć w niecodziennej formie i przy zachowaniu całego szeregu obostrzeń sanitarnych, Diecezja Sandomierska wyrusza dzisiaj z pielgrzymką do cudownego wizerunku Matki Bożej na Jasnej Górze. Kiedy ważyły się losy pielgrzymki, niektórzy starzy pielgrzymi nie wyobrażali sobie, żeby mogła się ona nie odbyć. Tradycja, to przecież również przyzwyczajenia, sposób spędzania czasu, bycia z innymi - mówił bp K. Nitkiewicz w homilii.
- O tradycji mówi dzisiejsza Ewangelia. Faryzeusze zarzucają Panu Jezusowi oraz Jego uczniom, że nie zachowuje uświęconych wiekami, a może nawet pochodzących bezpośrednio od Mojżesza zwyczajów. „Dlaczego Twoi uczniowie postępują wbrew tradycji starszych?” A Pan Jezus wyjaśnia, że wierność tradycji i prawu, nie polega na bezdusznym przestrzeganiu zasad. To czy będą one przynosiły dobre owoce, bądź odwrotnie – szkody, zależy bowiem od postawy konkretnego człowieka, uwzględniając naturalnie bieżące okoliczności, przyszłość i przeszłość. Ważne są moje intencje, dobra wola i miłość, gdyż bez nich nawet najdoskonalsze prawo może doprowadzić do niesprawiedliwości: summum ius, summa iniuria – przestrzegali Rzymianie. Jeśli niewidomi będą prowadzili niewidomych, obaj wpadną w dół – mówi Chrystus. Dlatego powinniśmy być zawsze zakorzenieni w Bogu i czerpać od Niego potrzebne inspiracje oraz moce. „Każda roślinna, której nie sadził Ojciec mój niebieski, będzie wyrwana” – zapowiada Pan Jezus. „Przeszłość jest tym, co posiadam, teraźniejszość, to dany mi czas, przyszłość nadchodzi i zastaje mnie nieprzygotowanym. Moja pomocą i jedyna siłą są korzenie. Rodzina, wspólnota, ziemia, język, religia. Praktyki, zwyczaje, sposób bycia i zachowania” – napisał Giovanni Ferretti. Widzieliśmy w tych dniach jak nisko potrafią upaść ludzie, którzy zerwali z Bogiem i odrzucili chrześcijańskie wartości, ci którzy depczą religijną i narodową tradycję albo kwestionują fundamenty życia rodzinnego. Oni stanowią zagrożenie również dla samych siebie osłabiając jednocześnie więzi społeczne rozrzucając wokół ziarna chwastu. Natomiast wy drodzy pielgrzymi, zakorzenieni w Chrystusie, bądźcie pod troskliwym okiem Matki Bożej zaczynem dobra. Potrzebujemy wszyscy waszej modlitwy, przykładu i trudów – wskazywał hierarcha.
Po Mszy św. jej uczestnicy, podzieleni na trzy grupy - czerwoną, niebieską i żółtą - wyruszyli na pierwszy etap pielgrzymki do Łoniowa (około
- Każdy pielgrzym, według zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego, jest zobowiązany do zakrycia usta i nosa. Wszyscy wypełnili "kowidowską" ankietę, w której poinformowali, czy w ciągu dwóch tygodni mieli kontakt z zarażoną osobą. Muszą być zaopatrzeni w płyn dezynfekujący, pożywienie i napoje - poinformował ks. Dominik Bucki, koordynator pielgrzymki.
- Podczas trwania pielgrzymki w parafiach i sanktuariach diecezji będą odbywały się spotkania w ramach „Duchowego Pielgrzymowania”, podczas których wierni będą łączyli się duchowo z pielgrzymami pokonującymi dany odcinek trasy na Jasną Górę. Zachęcamy do włączenia się w tę formę duchowej łączności z pątnikami - dodał ksiądz korodynator.
Pielgrzymi na poszczególne etapy będą dowożeni autokarami i po zakończeniu etapu odwożeni do domów.
Pielgrzymkę, 12 sierpnia, zakończy grupa z Ostrowca Świętokrzyskiego. W tym też dniu w sanktuarium na Jasnej Górze o godz. 10.30 bp Krzysztof Nitkiewicz będzie przewodniczył Eucharystii.
Łącznie w 9 sztafetowych grupach w pielgrzymce weźmie udział ok. 1,3 tys. pątników.