1944 metry pokonali uczestnicy biegu upamiętniającego rocznicę wybuchu powstania warszawskiego.
Start nastąpił tuż po historycznej Godzinie „W”, kiedy wybrzmiały syreny alarmowe, przypominające o bohaterskich, ale i tragicznych dniach sierpniowego zrywu w stolicy. Trasa, podobnie jak w roku ubiegłym, wiodła alejkami parku dzikowskiego. Biegli lub maszerowali najmłodsi, młodzież, dorośli, seniorzy, nierzadko całymi rodzinami.
- Bardzo lubię biegać. Ostatnio biegamy razem z panem dyrektorem i udało mi się nawet parę razy z nim wygrać. To nie jest mój pierwszy start, biegałem bowiem w ubiegłym roku 1 sierpnia i w tym w „tropem wilczym”. To bardzo fajna impreza i w dodatku oddajemy hołd dzieciom takim jak ja, które nie bały się i poszły walczyć o wolność naszej ojczyzny. To niesamowite - mówił 11-letni Antek.
Na mecie każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal oraz okolicznościowe pamiątki - biało-czerwone opaski oraz chusty z symbolem Polski Walczącej przygotowane przez organizatorów, czyli Stowarzyszenie Domy Dziecka w Skopaniu oraz Aktywne Podkarpacie.
- Tegoroczny bieg nazwaliśmy „Dzieci dla Niepodległej, 63 dni”. Owa liczba 63, chyba dla wszystkich jest jasna, to 63 dni i noce najkrwawszego boju Warszawy. Tyle bowiem trwało powstanie warszawskie. Jest to kolejne wydarzenie z cyklu „Dzieci dla Niepodległej”, jakie postanowiliśmy zrealizować. Zainicjowaliśmy go 6 marca biegiem na dystansie 1963 metrów, oddając w ten sposób hołd żołnierzom niezłomnym. Chcielibyśmy jeszcze móc uczcić w ten aktywny sposób setną rocznicę Bitwy Warszawskiej, ale nie wiemy czy się uda, z uwagi na coraz bardziej niepokojące dane związane z epidemią oraz okres wakacyjny, czyli czas urlopów, które nieco rozbijają nasze plany organizacyjne. Mimo wszystko nie tracimy nadziei - wyjaśniał Damian Szwagierczak, dyrektor Domu Dziecka w Skopaniu, pomysłodawca cyklu „Dzieci dla Niepodległej”.
Uroczystości na cmentarzu wojennym. Krzysztof Watracz- Są to biegi edukacyjne skierowane specjalnie do dzieci, ale zapraszamy na nie również wszystkich chętnych. Dystanse związane są z datą danego wydarzenia historycznego, które upamiętniamy. Mam nadzieję, że w ten sposób uświadomimy dzieciom i młodzieży, jak bogatą historię ma nasze państwo, przypomnimy ważne dla Polaków wydarzenia i jednocześnie pokażemy im, iż w gronie bohaterów nie brakuje ich rówieśników, którzy zdecydowali się walczyć o wolność ojczyzny. Dzisiaj czcimy pamięć tysięcy ludzi - powstańców, mieszkańców Warszawy oraz wszystkich, którzy za całej okupowanej Polski ruszyli na pomoc stolicy. Nie wchodzimy w rozważania i spory wokół powstania. Uznajemy, że takie wydarzenie było i należy o nim pamiętać.
Na uczestników biegu czekał smakowity, ciepły poczęstunek.
Patronat nad wydarzeniem objęli prezydent Tarnobrzega oraz starosta tarnobrzeski.
O powstańcach warszawskich pamiętał także Klub Gazety Polskiej, który zorganizował uroczystości rocznicowe na cmentarzu wojennym. Uczestniczył w nich prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek, modlitwę zaś w intencji powstańców i poległych mieszkańców Warszawy poprowadził o. Wojciech Krok OP.