Nowy numer 48/2020 Archiwum

Stalowa Wola. Operacja to ostateczność

Pełny zakres operacji kręgosłupa, miednicy i osteotomia podkolanowa - to nowe procedury wykonywane na Oddziale Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli.

Chcemy rozwijać oddział, a przede wszystkim pomóc pacjentom. Obecnie jesteśmy w stanie wykonać cały zakres chirurgii kręgosłupa. Operacje te możemy przeprowadzać także na ostrym dyżurze. To ważne dla pacjentów, którzy doznali nagłych wypadków - mówi Dariusz Sowa, lekarz kierujący Oddziałem Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej.

Lekarze ze stalowowolskiej lecznicy pod okiem dr. Grzegorza Guzika, ordynatora Oddziału Ortopedii Onkologicznej w Szpitalu Specjalistycznym w Brzozowie, tygodniowo wykonują dwie-trzy operacje kręgosłupa. Jest to leczenie dyskopatii, chorób zwyrodnieniowych, a także schorzeń nowotworowych, które nie wymagają kontynuacji chemio- i radioterapii.

- Skupiamy się głównie na przypadkach wynikających z urazów. Operowaliśmy ostatnio dwie młode osoby z urazami kręgosłupa szyjnego. Tego typu urazy są bardzo często następstwem wypadków komunikacyjnych, wypadków przy pracy, upadków z wysokości czy też skoków do wody - dodaje D. Sowa.

Stalowowolski szpital współpracuje z firmami liczącymi się na rynku medycznym, dlatego protezy i implanty ma najlepszej jakości. Operacja kręgosłupa to jest ostateczność, gdyż wiele urazów tzw. dyskopatycznych można leczyć zachowawczo.

- Nie namawiamy pacjentów do operacji, pacjent sam musi być do tego przekonany. Jeśli są długotrwałe bóle promieniujące do kończyn dolnych, z zaburzeniami neurologicznymi, a leczeniem farmakologicznym i rehabilitacją nie możemy pomóc, to leczenie operacyjne jest jedynym wyjściem - podkreśla D. Sowa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama