Żołnierze X Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej wracają do planowych szkoleń. Pod okiem instruktorów będą podnosić swoje umiejętności wojskowe, a wraz ze strażakami i policjantami będą doskonalili działania przeciwkryzysowe.
Ponad 200 żołnierzy Obrony Terytorialnej ze 101. batalionu lekkiej piechoty w Kielcach i 300 ze 102. batalionu OT w Sandomierzu szkoliło się w swoich rejonach odpowiedzialności.
- Terytorialność jest wpisana w nazwę naszego rodzaju sił zbrojnych. Ma dla nas wymiar szczególny. To nie tylko obszar na mapie czy odległość z domu do pracy. W Wojskach Obrony Terytorialnej rozumiemy to jako przynależność do społeczności i regionu, z którego się wywodzimy, który znamy „jak własną kieszeń”. Terytorialność dla żołnierzy WOT oznacza gotowość do obrony i wspierania rodzin, bliskich i sąsiadów - stąd wprost wywodzi się misja formacji: „obrona i wspieranie lokalnych społeczności”. Żołnierze formacji mają świadomość tego, że w ten sposób wnoszą wkład w kształtowanie bezpiecznej przyszłości Polski - podkreślał por. Marcin Kowal z zespołu prasowego świętokrzyskiej brygady OT.
Żołnierze dzień szkoleniowy rozpoczynali od strzelania z karabinku MSMB „Grot” na strzelnicach. Uczyli się prowadzenia działań w sytuacjach kryzysowych poprzez doskonalenie umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy, współpracy z podmiotami medycznymi oraz organizacjami pozarządowymi. Zakres szkolenia obejmie również posługiwanie się środkami ochrony osobistej, organizację kwarantanny i przeprowadzenie dekontaminacji (dezynfekcji) ludzi, sprzętu i infrastruktury. W związku z pandemią szkolenie jest realizowane z zachowaniem niezbędnego reżimu sanitarnego.
Dzięki współpracy z Państwową Strażą Pożarną oraz Policją szkolenie z działań przeciwkryzysowych odbywa się przy udziale instruktorów wyżej wymienionych służb.