40 lat temu powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność".
Jubileuszowi powstaniu "Solidarności" poświęcona jest wystawa, którą do 21 sierpnia można oglądać w Niżańskim Centrum Historii i Tradycji w Nisku.
Zorganizował ją Region NSZZ "Solidarność" Ziemia Sandomierska i Niżańskie Centrum Kultury "Sokół", a zwłaszcza Michał Rostek, uczestnik strajku w Hucie Stalowa Wola w 1988 roku i Andrzej Kaczmarek, przewodniczący zarządu regionu. Pan Michał prezentuje na wystawie swój Krzyż Wolności i Solidarności.
- Wystawa składa się z plansz przybliżających "Solidarność" i najważniejsze związane z tym ruchem wydarzenia. Największa jej część, 12 plansz, poświęcona jest strajkowi w Hucie Stalowa Wola w sierpniu 1988 roku. Pokazują one między innymi strajkową codzienność, reakcję władzy, zdjęcia pracowników Służby Bezpieczeństwa, solidarność mieszkańców Stalowej Woli ze strajkującymi czy rolę Kościoła katolickiego - wylicza Karolina Kutyła z Niżańskim Centrum Historii i Tradycji w Nisku.
Strajk w Hucie Stalowa Wola wybuchł 22 sierpnia o godz. 7 rano. Na początku przyłączyli się do niego tylko pracownicy Narzędziowni, Wydziału Remontowego i Starej Kuźni.
- Postulaty strajkujących dotyczyły relegalizacji "Solidarności" i przywrócenia do pracy osób zwolnionych za działalność związkową - powiedział Dionizy Garbacz, regionalista, uczestnik strajku.
Strajkowi przewodniczyli Wiesław Wojtas, Marek Bąk i Władysław Liwak. Strajk zdecydowanie wsparł też Kościół. 26 sierpnia kapłani ze Stalowej Woli i okolicznych parafii odprawili Eucharystię przed bramą nr 3. Słowo Boże do zebranych wygłosił ks. Edward Frankowski (obecny biskup). Poświęcił też krzyż postawiony przed Narzędziownią. Tego dnia strajk objął już czternaście wydziałów huty.
Więcej w papierowym wydaniu sandomierskiego Gościa Niedzielnego (nr 30 na 26 lipca).