Nowy numer 47/2020 Archiwum

Lato z Naturą

Na wakacyjne zajęcia z przyrodą w roli głównej zaprasza Regionalne Centrum Promocji Obszaru "Natura 2000" w Tarnobrzegu.

Wzorem minionych lat "Natura 2000" - Tarnobrzeska Dolina Wisły w ramach akcji "Lato w mieście" przygotowała cykl zajęć dla dzieci, które - z uwagi na stan epidemii - odbywają się na nieco zmienionych zasadach niż ubiegłoroczne.

- Przede wszystkim musieliśmy ograniczyć liczbę uczestników, stąd konieczność wcześniejszych zapisów na wybrane spotkania, wycieczki. Ponadto w naszej propozycji przeważają zajęcia plenerowe, pozwalające na łatwiejsze dotrzymanie obowiązujących zaleceń - wyjaśnia Janusz Wepsięć z tarnobrzeskiego Centrum "Natura 2000". - Dzisiaj zaprosiliśmy dzieci na wycieczkę do naszego, bo leżącego w obrębie Tarnobrzega, lasu Zwierzyniec, gdzie staraliśmy się wypatrzeć i rozpoznać tropy zwierząt, rzadsze rośliny, ale także odszukać tajemnicze ślady przeszłości.

Głównym punktem dzisiejszej wyprawy były bowiem schowane głęboko w lesie betonowe kręgi, które - jak się okazało - wśród uczestników wzbudziły ogromne zainteresowanie. - Szukaliśmy betonowych konstrukcji z czasów II wojny światowej, które miały być zbiornikami na paliwo. Znaleźliśmy cztery i piąty niedokończony. Teraz przypominają duże baseny. Do pierwszego mogliśmy zajrzeć, ponieważ w betonowym murze było coś przypominającego okienko - opowiadał podekscytowany jeszcze leśnymi odkryciami Tomek.

- Zobaczyliśmy także bardzo dużo motyli, niektóre były prawie czarne, oraz sporo żuków. Komary okazały się zupełnie niegroźne, bo dobrze się ubraliśmy i w domach spryskaliśmy się środkami odstraszającymi. Dlatego wycieczka była fajna - dodał Bartek.

Od początku funkcjonowania Centrum "Natura 2000" nastawione jest na działalność edukacyjną, skierowaną w dużej mierze do dzieci i młodzieży. Stąd organizowane co roku podczas przerw w nauce, czyli zimowych ferii i letnich wakacji, zajęcia przybliżające zagadnienia przyrodnicze oraz promujące ekologię.

- W ramach tegorocznej akcji "Lato w mieście" planujemy jeszcze kilka wypraw, w tym w dolinę Wisły, tylko czekamy na obniżenie się poziomu wody w rzece, by móc dojść do piaszczystej łachy. Będą także survival, zwiedzanie parku dzikowskiego oraz sadzenie lasu w słoiku, a także zajęcia plastyczne. Na wszystkie serdecznie zapraszamy - zachęca J. Wepsięć.

Program wszystkich zajęć oraz numer telefonu, pod którym można się zapisać, na stronie Centrum "Natura 2000" (TUTAJ).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama