Nieprzerwanie od pięciu dekad modlą się na różańcu i działają charytatywnie dla dobra miejscowości. Róża Różańcowa w Bożydarze obchodziła 50. rocznicę założenia.
- Historia powstania Koła Różańcowego wśród mieszkańców Bożydaru sięga czasów przedwojennych. Istniały wówczas dwie róże różańcowe. Lecz chaos i niepokój wywołany działaniami wojennymi spowodował zaprzestanie ich działalności na długie lata. Nie oznaczało to jednak, że Różaniec przestał być odmawiany. Wręcz przeciwnie - mieszkanki wioski, zainspirowane działalnością swoich matek i babć, krzewiły ten piękny zwyczaj odmawiania Różańca w domach. Wzrastanie mieszkańców w duchu wiary i przywiązania do tradycji zaowocowało wznowieniem działalności Koła Różańcowego na początku lat 70. Do powołania róży Matki Boskiej Bolesnej przyczyniły się w sposób szczególny jedne z najstarszych jej członkiń - śp. Janina Tarłowska oraz śp. Wacława Kruk. Na czele róży liczącej 15 osób stanęła zelatorka Wanda Dąda, która do dnia dzisiejszego ofiarnie i sumiennie sprawuje tę funkcję - opowiada Joanna Główka.
Kobiety, które podjęły wspólną modlitwę różańcową od początku istnienia Koła Różańcowego, gromadziły się na comiesięcznych spotkaniach w każdą pierwszą niedzielę miesiąca, podczas których odbywała się wymiana tajemnic różańcowych oraz wspólne odmawianie jednej części Różańca. Ponadto zebrania te służyły omawianiu spraw organizacyjnych, rozmów na tematy wiary oraz podejmowaniu postanowień i planów na dalszą działalność. Początkowo comiesięczne spotkania tradycyjnie miały miejsce w domu zelatorki, z czasem zostały przeniesione do świetlicy wiejskiej.
- W 2010 roku wspólnie podjęły decyzję o odnowieniu figury Matki Boskiej, znajdującej się w centralnym punkcie wioski z okazji 100-lecia jej istnienia. Przy czynnym udziale i pełnym zaangażowaniu wszystkich mieszkańców udało się wykonać prace renowacyjne. W tym samym roku podczas powodzi, która dotkliwie nawiedziła Bożydar, został uszkodzony krzyż, znajdujący się nieopodal wspomnianej figury Matki Bożej. Tym razem również mieszkańcy nie zawiedli. Naprawa i odnowa krzyża miała miejsce w 2011 roku, nad którą czuwało i zorganizowało Koło Różańcowe w 136. rocznicę jego powstania - dodaje J. Główka.
Modlitwa przy kapliczce. Archiwum parafiiSiostry różańcowe nie przechodzą obojętnie obok spraw trudnych. Aktywnie włączają się w akcję modlitwy „adopcja dziecka poczętego”, której celem jest powierzenie Bogu zagrożonego maleńkiego życia. Z różańcem w ręku proszą również o miłosierdzie dla tych, którzy odeszli - nie tylko dla sióstr, ale również wszystkich zmarłych mieszkańców Bożydaru. Tak rozumiana pamięć o zmarłych oraz zatroskanie o ich życie wieczne jest wypełnieniem przez koło uczynku miłosierdzia względem duszy.
- Z powodu trwającej epidemii spotkanie członków koła z księżmi pracującymi w parafii Dwikozy odbyło się 5 lipca 2020 roku i zostało poszerzone o wiejskie społeczności lokalne. Spotkaniu towarzyszył skromny poczęstunek przygotowany własnoręcznie przez członkinie. Było ono również okazją do zjednoczenia, pielęgnowania ducha wspólnoty oraz momentem powrotu do pięknych wspomnień - podsumowała Joanna Główka.
Tort jubileuszowy. Archiwum parafii