Nowy numer 4/2023 Archiwum

Stalowa Wola. Błogosławiona w szpitalu

Kaplica Powiatowego Szpitala Specjalistycznego wzbogaciła się o obraz bł. Hanny Chrzanowskiej, która ma teraz chorym przynosić ulgę w cierpieniu.

Obraz błogosławionej, córki znanego profesora literatury polskiej Ignacego Chrzanowskiego, poświęcił i Mszę św. odprawił ks. Andrzej Gola.

- Pierwszy raz zetknęłam się z błogosławioną Hanną Chrzanowską na rekolekcjach dla służby zdrowia, które odbyły się pod jej patronatem w 2019 roku. Choć rok wcześniej, dokładnie 28 kwietnia 2018 roku,  odbyła się uroczystość jej beatyfikacji, to tak naprawdę była dla mnie wtedy nieznaną osobą. Od tamtych pamiętnych rekolekcji narastała jednak we mnie myśl, aby to właśnie ta błogosławiona, pielęgniarka, wypraszała dla nas wszystkich potrzebne łaski i otaczała opieką. Myśl namalowania obrazu, wśród pracowników szpitala, zrodziła się w lutym tego roku. Rozpoczęto zbieranie pieniędzy - wspomina Małgorzata Buksińska, pracownik szpitala.

Stalowa Wola. Błogosławiona w szpitalu

Pierwotnie obraz, namalowany przez Piotra Bereżańskiego, miał pojawić się kaplicy 10 maja, przed Międzynarodowym Dniem Pielęgniarki i Położnej, ale czas pandemii na to nie pozwolił. Bł. Hanna Chrzanowska była prekursorką rodzinnego, domowego i parafialnego pielęgniarstwa.

Stalowa Wola. Błogosławiona w szpitalu

Papież Jan Paweł II  podczas jej pogrzebu, 29 kwietnia 1973 roku, powiedział między innymi:  „Dziękujemy Bogu za to, że byłaś wśród nas taka, jaka byłaś, z tą Twoją wielką prostotą, z tym wewnętrznym spokojem, a zarazem z tym wewnętrznym żarem, że byłaś wśród nas jakimś wcieleniem Chrystusowych błogosławieństw z Kazania na Górze, zwłaszcza tego, które mówi: błogosławieni miłosierni.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy