Zabytkowa kaplica z XV wieku, stojąca w lesie Kurzacze w gminie Kunów, w przyszłym roku zostanie odrestaurowana. Jest najstarszą wolnostojącą kaplicą w Polsce.
Gotycką kapliczkę św. Katarzyny ufundował w 1430 r. biskup Zbigniew Oleśnicki.
Poza funkcją sakralną kaplica św. Katarzyny odgrywała rolę słupa granicznego, który rozdzielał klucze: kunowski i iłżecki. Kaplica zbudowana jest na planie ośmiokąta, wewnątrz okrągła. Nad wejściem znajduje się herb biskupa Oleśnickiego. Herb fundatora umieszczono także na eliptycznym sklepieniu kaplicy. W kaplicy znajduje się ołtarzyk z figurą św. Katarzyny, pochodzący z przełomu XVII i XVIII wieku.
W czasie powstania styczniowego 17 stycznia 1864 r. w okolicach wsi Kaplicy oddział pułkownika Karola Kality stoczył zwycięską bitwę z Rosjanami. Wydarzenie to upamiętnia tablica umieszczona na ścianie kapliczki św. Katarzyny. O przebiegu bitwy pułkownik pisał w swoich wspomnieniach: Ze wspomnień krwawych walk. W czasie II wojny światowej kapliczka św. Katarzyny służyła jako skrzynka kontaktowa partyzantów.
Z inicjatywą restauracji kaplicy wyszły władze gminy Kunów, gdyż jest to jeden z najstarszych zabytków na jej terenie. Burmistrz Lech Łodej informuje, że kaplica wymaga renowacji wykonanej przez profesjonalistę. Jak podkreśla, trzeba odnowić figurę św. Katarzyny, jeden krzyż oraz odtworzyć drugi, którego nie ma w kaplicy. Poprawić trzeba będzie fundamenty, główne wejście i dach.
Właścicielem zabytku jest Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski, ponieważ znajduje się ona niemal w środku lasu w obrębie Kurzacze. – Ten cenny zabytek jest dla nas dumą, ale i wyzwaniem. Dlatego wspólnie z władzami Miasta i Gminy Kunów podjęliśmy projekt renowacji tego cennego zabytku architektury i świadka wielkich wydarzeń historycznych. Jego stan wymaga troski i zabezpieczenia. Po ukończonym remoncie planujemy promocję tego miejsca poprzez imprezy religijno i kulturalne – podkreśla Adam, Podsiadło, nadleśniczy z Ostrowca Świętokrzyskiego.
Jesienią gmina Kunów złoży wniosek do ministerstwa kultury o wsparcie prac. Koszt renowacji szacuje się na minimum 100 tys. zł.