Po raz 28. bowiem w wakacyjne czwartki zagości muzyka organowa i kameralna.
Do Tarnobrzega przyjadą znani już i lubiani wykonawcy oraz zupełnie nowi. Nie zabraknie również miłej niespodzianki.
- Jeszcze kilka tygodni temu nie byliśmy pewni, czy koncerty będą mogły odbywać się w tradycyjnej formie, czyli w tarnobrzeskich kościołach i z udziałem publiczności. Zniesienie części obostrzeń daje taką możliwość, naturalnie przy zachowaniu wciąż nakazanego utrzymania dystansu oraz zasłaniania nosa i ust w przestrzeniach zamkniętych - zauważa Mariusz Ryś, wicedyrektor Tarnobrzeskiego Domu Kultury i kierownik artystyczny Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. - W tym roku, mimo trudnej epidemicznie sytuacji udało nam się zaprosić wspaniałych muzyków, którzy zgodzili się wystąpić w naszym mieście. Będą to organiści: Łukasz Mateja, Marek Stefański, Adam Klarecki, Ewa Polska, Zbigniew Gach, Jan Bokszczanin, Adam Tański. Wystąpią także kameraliści: skrzypaczka Katarzyna Mateja, śpiewaczka Milena Sołtys-Walosik - sopran, wiolonczelista Piotr Gach. Przyjadą z całej Polski: Krakowa, Włocławka, Lublina, Słupska, Legionowa. Będzie też ciekawy tarnobrzeski akcent, na zakończenie festiwalu.
I to on jest ową niespodzianką. Z koncertem kameralnym, wieńczącym XXVIII Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej, wystąpi o. Grzegorz Doniec OP z tarnobrzeskiego klasztoru ojców dominikanów z towarzyszeniem Ewy Ryś, pianistki i nauczycielki w klasie fortepianu Państwowej Szkoły Muzycznej w Tarnobrzegu.
- Ojciec Grzegorz zagra na klarnecie i wiem, że będą to kompozycje bardzo ambitne, ale to niech pozostanie niespodzianką. Ojciec jest absolwentem krakowskiej Akademii Muzycznej i ma na swoim koncie szereg występów. W Tarnobrzegu dał się poznać m.in. jako pomysłodawca i organizator cyklu koncertów Muzyka u Matki Bożej Dzikowskiej - mówi Mariusz Ryś.
Przed tarnobrzeską publicznością zatem dwunastu wybitnych muzyków i osiem koncertów organowych oraz kameralnych, które zagoszczą w kościołach pw. św. Barbary oraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Ostatni zaś odbędzie się w Zamku Tarnowskich w Dzikowie, siedzibie Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega. Inauguracja festiwalu już 2 lipca w kościele pw. św. Barbary, podczas której krakowscy artyści - skrzypaczka Katarzyna Mateja i organista Łukasz Mateja - zaprezentują utwory F. Mendelssohna, J. S. Bacha, F. Kreislera, G. Fauré i W. Wawiłowa.
- Zapraszamy do największych kościołów tarnobrzeskich z uwagi na konieczne zachowanie dystansu, co w mniejszych świątyniach byłoby mocno utrudnione. Dlatego też w tym roku musieliśmy zrezygnować z organizacji koncertu w najstarszej świątyni miasta pw. św. Marii Magdaleny na osiedlu Miechocin, gdzie od kilku lat miała miejsce inauguracja festiwalu - wyjaśnia M. Ryś.
XXVIII Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej jest w całości finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Program „Kultura Dostępna”.
- Zasady zmienione przez ministerstwo w związku z trudną sytuacją, jaką spowodował stan epidemii, pozwalały na ubieganie się o całościowe pokrycie kosztów organizacji wydarzenia kulturalnego. Złożyliśmy taki wniosek, który został pozytywnie rozpatrzony - dodaje kierownik artystyczny festiwalu.
Wstęp na koncerty tradycyjnie jest bezpłatny.
Festiwal objęli honorowym patronatem Rafał Weber, poseł na Sejm RP oraz Dariusz Bożek, prezydenta Miasta Tarnobrzega. Organizatorami są: Tarnobrzeski Dom Kultury, parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, parafia pw. św. Barbary oraz Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega.