Leśnicy wspólnie z organizacjami pozarządowymi i społecznikami będą wyznaczać nowe pomniki przyrody w Świętokrzyskiem.
Pomysł akcji i porozumienia narodził się z potrzeby. Od ładnych kilku lat Organizacja Natura stara się zgłaszać do gmin i ustanawiać nowe pomniki przyrody. Odbywa się to z różnym skutkiem. Dlatego też uznaliśmy, że warto zewrzeć szeregi i znaleźć sojuszników do realizacji tej szczytnej akcji - wyjaśnia Jacek Piwowarski, prezes Stowarzyszenia Aktywności Lokalnej „Dolina Kacanki” Wiązownica Kolonia. - Ważne jest, by przyrodę chronić w sposób aktywny, a nie tylko deklaratywny. Akcja będzie prowadzona na terenie 23 nadleśnictw podlegających RDLP w Radomiu, leżących w województwie świętokrzyskim i częściowo mazowieckim.
- Niestety zdarza się, że duże nadleśnictwa, obejmujące nawet 21 tysięcy hektarów, mają na swoim terenie zaledwie po kilkanaście pomników przyrody. Zainicjowana akcja ma to zmienić. Chcemy symbolicznie oznaczyć 100 nowych pomników na setną rocznicę odzyskania i również setną, obchodzoną w tym roku rocznicę Bitwy Warszawskiej. Może stanie się taki cud przyrodniczy. Dobrze byłoby, gdyby w każdym powiecie powstało owych 100 nowych pomników przyrody, tak by następne pokolenia tez mogły się nimi cieszyć. Dorodny, wiekowy buk produkuje tyle tlenu co 1700 małych, dziesięcioletnich buków - zauważa Jacek Piwowarski. - Im więcej ochronimy starych drzew, tym będziemy mieć czystsze powietrze.
Do realizacji akcji „Pomniki dla Natury” została także zaproszona tarnobrzeska Liga Ochrony Przyrody.
- Zaprosiła nas sama radomska Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych, co niezmiernie cieszy. Zapewne dostrzegła nasze doświadczenie w oznaczaniu pomników przyrody, które, nie będę ukrywać, jest znaczne - stwierdza Janusz Wepsięć, wiceprezes tarnobrzeskiej LOP. - Uważam, że jest to bardzo dobry sygnał dla innych nadleśnictw, organizacji zajmujących się ochroną przyrody, że można działać dla wspólnego dobra. Mam nadzieję, że będzie to taka jaskółka, zwiastująca, iż to przede wszystkim Lasy Państwowe powinny dbać o przyrodę, o ratowanie i zachowanie cennych gatunkowo i wiekowo drzew.
Termin przeprowadzenia prac przewidziany jest do końca roku, niemniej z uwagi na wciąż obowiązujący stan epidemii, możliwe będzie jego przedłużenie.
W wyznaczaniu nowych pomników przyrody będą uczestniczyć przedstawiciele nadleśnictw oraz stowarzyszeń czy strony społecznej. Przygotowana dokumentacja trafi finalnie do urzędu danej gminy, na terenie której znajdą się potencjalne nowe pomniki. O tym znajdą się na liście będą ostatecznie decydować rady gminne, miejskie
- Warto powoływać pomniki przyrody, gdyż mogą się one stać atrakcją przyciągającą turystów. To przecież nie tylko drzewa, chociaż te są najbardziej popularne, ale także skały, źródliska, wywierzyska, wąwozy, groty skalne, zatem bardzo różne formy przyrody nieożywionej - podkreśla Janusz Wepsięć.
Porozumienie dotyczące akcji „Pomniki dla Natury”, mającej na celu wyznaczenie nowych pomników przyrody, obejmujących zarówno drzewa, ich grupy, jak również twory przyrody nieożywionej, zostało podpisane 10 czerwca w siedzibie Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach. Jego sygnatariuszami są Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu, Organizacja Natura z Woli Osowej, Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach, Ligi Ochrony Przyrody Zarząd Okręgu w Kielcach, Liga Ochrony Przyrody Zarządu Okręgu w Radomiu oraz dwie organizacje z naszego rejonu - Liga Ochrony Przyrody Zarząd Okręgu w Tarnobrzegu i Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej „Dolina Kacanki” Wiązownica Kolonia.