Nowy numer 27/2020 Archiwum

Spóźniony hołd

Stowarzyszenie "Pamięć Kapelanów Katyńskich" oraz Konfraternia św. Jakuba uczcili pamięć księży zamordowanych 80 lat temu na nieludzkiej ziemi. Z powody pandemii uroczystości odbyły się właśnie teraz.

Przede wszystkim członkowie obu zgromadzeń, z inicjatywy Anity Gietki z Rudnika nad Sanem, członka stowarzyszenia, udali się do Kalwarii Pacławskiej.

Po drodze, w Sandomierzu, spotkali się z bp. Krzysztofem Nitkiewiczem oraz bp. Edwardem Frankowskim i uczestniczyli w Mszy św. w intencji kapelanów zamordowanych w Katyniu i innych miejscach sowieckiej kaźni.

Odwiedzili także Zręcin, gdzie pod tablicą upamiętniającą ks. Mieczysława Janasa, zamordowanego w Twerze w 1940 roku, zapalili znicze i złożyli wiązankę kwiatów. W Kalwarii Pacławskiej  z kolei byli świadkami odsłonięcia tablicy poświęconej ks. Władysławowi Urbanowi. Po Eucharystii w sanktuarium zapalili znicze w pierwszej w Polsce  Alei Dębów, upamiętniającej  kapelanów zamordowanych w Katyniu.

Spóźniony hołd
Podczas Eucharystii w Rudniku nad Sanem, rodzinnej miejscowości ks. mjr. Bronisława Szweda, także zamordowanego w Twerze, ks. płk. Zbigniew Kępa, opiekun duchowy Stowarzyszenia "Pamięć Kapelanów Katyńskich", w słowie Bożym sporo miejsca poświęcił właśnie ks. Bronisławowi.

Spóźniony hołd

- Ks. mjr Bronisław Szwed wiele uczynił dla Kościoła, ma zasługi dla ojczyzny. Zależało mu bardzo na kapłaństwie, dlatego też poszedł za głosem powołania w dalekie strony od rodzinnej parafii. Stał się podobny do proroka Elizeusza, który opuścił ojca i matkę, ojczystą ziemię i poszedł by służyć Bogu i ludziom. Czy był męczennikiem? W szerszym znaczeniu - z pewnością, bo zginął z tego względu, że był Polakiem i pełnił służbę publiczną. Czy był męczennikiem w znaczeniu Kościoła katolickiego, czy poniósł śmierć z tego względu, że wyznawał niezłomnie wiarę i spełniał obowiązki kapłańskie? Takich świadectw poszukuje się, w celu rozeznania, czy może być on kandydatem do procesu informacyjnego - powiedział ks. Zbigniew Kępa.

Spóźniony hołd

W uroczystościach wzięły także udział rodzinny zamordowanych kapłanów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama