Nowy numer 31/2022 Archiwum

Janów Lubelski. Nagroda za dialog

Zbigniew Nita, Justyna Flis, Urszula Łukasik i Antoni Florczak, członkowie Janowskiego Stowarzyszenia "Laweczka Dialogu", zostali tegorocznymi laureatami nagrody "Chroniąc Pamięć" w dziedzinie dialogu polsko-żydowskiego.

O nadanie takiego wyróżnienia, medalu w formie dyplomu, wnioskowała Zafrira Malovany Shmuckler, przewodnicząca Stowarzyszenia „Janów w Izraelu”.

- Wszystko zaczęło od festiwalu „Śladami Singera” (Isaac Bashevis Singer pisał też o Janowie Lubelskim). Jego pisarstwem zajmowałem się od wielu lat. Uczestniczyłem w licznych konferencjach jemu poświęconych. Przez lata przesiąknąłem jego literaturą, a w konsekwencji tematyką żydowską. Justyna Flis z kolei, pracując w janowskim muzeum, miała bezpośrednią styczność z festiwalem Singera, ponieważ pisała do festiwalowej gazetki - przypomniał Zbigniewa Nita.

Janów Lubelski. Nagroda za dialog

Dopełnieniem singerowskicch pasji pani Justyny i pana Zbigniewa była idea „Ławeczki dialogu”. Stowarzyszenie o takiej nazwie, pomysł pana Zbigniewa, powstało w grudniu 2018 roku. Bezpośrednim zaś bodźcem do jego założenia był przyjazd do Janowa Lubelskiego, po siedmiu lat starań, potomków Żydów wychodzących się z tego rejonu.

Janów Lubelski. Nagroda za dialog

Do stowarzyszenia, którego współzałożycielką była także Justyna Flis, dołączyli wkrótce Antoni Florczak, właściciel zakładu fotograficznego w Janowie Lubelskim oraz Urszula Łukasik, emerytowana nauczycielka historii.

Janów Lubelski. Nagroda za dialog

- Stowarzyszenie zaczęło między innymi od zorganizowania ferii dla dzieci poświęconych żydowskiej tematyce i wyszli z inicjatywą posprzątania żydowskiego cmentarza w Janowie Lubelskim. Służyliśmy wszelką pomocą gościom z Izraela podczas ich wizyty w naszym mieście. Zorganizowaliśmy tydzień kuchni żydowskiej. Nawiązaliśmy z nimi bliższe kontakty - dodał pan Zbigniew.

Nagrody „Chroniąc Pamięć” przyznawane są raz w roku podczas Dni Kultury Żydowskiej w Krakowie. Ponieważ w tym roku one się nie odbędą, organizatorzy przysłali  laureatom dyplomy pocztą. 28 czerwca natomiast odbędzie się wirtualne spotkanie wszystkich laureatów w interencie.

Janów Lubelski. Nagroda za dialog

Więcej w papierowym wydaniu sandomierskiego Gościa Niedzielnego na 14 czerwca 2020 r.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama