Nowy numer 2/2021 Archiwum

W weekend do muzeum

Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega od minionego wtorku znowu jest otwarte dla zwiedzających.

Tego samego dnia pojawili się pierwsi zwiedzający, którzy musieli się dostosować do nowych zasad wynikających ze stanu epidemicznego.

- Bardzo nas ucieszył fakt, iż już pierwszego dnia, kiedy otworzyliśmy podwoje zamku były osoby, podobnie jak my, niecierpliwie czekające na możliwość udostępnienia muzealnych ekspozycji - mówi Tadeusz Zych, dyrektor MHMT. - Zmieniły się zasady zwiedzania, jak również terminarz, które muszą być dostosowane do obowiązujących obostrzeń, jak również z uwagi na bezpieczeństwo tak gości, jak i nas pracowników. Musieliśmy uzyskać akceptację sanepidu dla zaproponowanego regulaminu, jak również zgodę organu prowadzącego, czyli w tym przypadku Urzędu Miasta Tarnobrzega.

Według nowych zasad, muzeum jest czynne dla zwiedzających od wtorku do niedzieli, ale w skróconych godzinach. W dni powszednie Zamek Tarnowskich otwarty jest od godz. 11 do 17, natomiast w soboty i niedziele od 13 do 18. Możliwe są jednak tylko cztery wejścia w dni powszednie, o godz. 11.00, 12.30, 14.00 i 15.30, w weekendy - 13.30, 15.00 i 16.30. Jednorazowo może wejść nie więcej niż 9 osób, nie będą obsługiwane grupy wycieczkowe, liczące więcej niż dozwolona liczba. Zwiedzający zobowiązani są do prawidłowego noszenia masek ochronnych, mile widziane są także rękawiczki oraz ochraniacze na buty, które udostępnia muzeum. Ponadto przy wejściu znajdują się dozowniki z płynem dezynfekującym. Preferowana są płatności dokonywane kartą. Po każdej grupie obowiązuje 30 minutowa przerwa na dezynfekcję, która z uwagi na zapewnienie bezpieczeństwa eksponatom, obejmuje podłogi, poręcze, klamki, czyli powierzchnie, które mogą dotknąć turyści.

W weekend do muzeum   Przy kasie powstały stosowne zabezpieczenia. Muzeum jednocześnie informuje, iż za bilety preferowane są płatności kartą. Marta Woynarowska /Foto Gość

Dla zwiedzających swoje ekspozycję udostępnia również Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego, oddział MHMT. Zwiedzających zaprasza we wtorki, czwartki i piątki od godz. 10.00 do 15.00 (trzy wejścia - 10.00, 11.30, 14.00), w środę od 10 do 17 (cztery wejścia - 10.00, 11.30, 14.00, 15.30, zaś w niedzielę od 12.00 do 17.00 (trzy wejścia - 12.00, 13.30, 15.00). W dni powszednie

Średni czas zwiedzania obu oddziałów przewidziany jest na ok. godzinę.

Z uwagi na ograniczoną liczbę osób mogących zwiedzać muzeum, dyrektor Tadeusz Zych zachęca, by przed odwiedzinami telefonicznie zarezerwować termin i godzinę wejścia.

Oprócz ekspozycji stałych, można także zwiedzać wystawę czasową „In articulo mortis. Umrzeć w Tarnobrzegu”, której wernisaż był zaplanowany na 15 marca, a od przyszłego tygodnia zostanie udostępniona pierwsza w historii placówki ekspozycja rzeźb. Są to prace wybitnego współczesnego rzeźbiarza Józefa Nowaka, ukazujące naturalnych rozmiarów postaci współczesnych polskich artystów. Ciekawostką są narzędzia, które posłużyły do ich wykonania - piła motorowa i siekiera.

Nowości czekają również w Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama