Nowy numer 21/2020 Archiwum

Stalowa Wola - Rozwadów. Pamięci bohaterów

76 lat temu Gestapo zlikwidowała siedzibę Kedywu Armii Krajowej Obwodu Nisko - Stalowa Wola, zwaną potocznie "Górką".

Tablica, która znajduje się na budynku, w którym kiedyś mieściła się siedziba Kedywu (obecnie jest tu sala pamięci ), przypomina tamte chwile.

 - Był wtedy chłodny poranek. 18 maja 1944 roku o godz. 5 siedzibę Kedywu naszli niespodziewanie Niemcy. W środku znajdowało się ośmiu żołnierzy podziemia, w tym trzy kobiety - łączniczki. Nastąpiła wymiana ognia. Siedmiu konspiratorów podjęło próbę ucieczki. Stanisław Bełżyński („Kret”) próbował przedostać się do lasu. Niestety na przeszkodzie stanął pociąg wypełniony niemieckimi żołnierzami, którzy otworzyli do niego ogień, zabijając na miejscu. Stanisław Szumielewicz („Kryspin”) zginął w oknie budynku. Pozostałym udało się zbiec - przypomniał Witold Adamski, prezes Fundacji „Przywrócić Pamięć”. 

Stalowa Wola - Rozwadów. Pamięci bohaterów

Więcej w papierowym wydaniu sandomierskiego Gościa Niedzielnego na 31 maja br.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama