Święty Jan Paweł II o powołaniu jako darze i tajemnicy. Montaż słowno-muzyczny przygotowali klerycy sandomierskiego seminarium.
Klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu przybliżyli poezję, nauczanie i myśli świętego Jana Pawła II odnoszące się do tajemnicy powołania. Montaż zaprezentowany w kaplicy seminaryjnej transmitowany był za pomocą przekazu internetowego na kanale YouTube diecezji sandomierskiej.
Spotkanie rozpoczęło się o godz. 20.00. Na początku ksiądz rektor Rafał Kułaga przywitał wszystkich zgromadzonych w kaplicy oraz łączących się za pomocą mediów społecznościowych oraz zaprosił do wspólnej modlitwy. - Jeśli chcesz znaleźć źródło, musisz iść do góry, pod prąd. Przedzieraj się, szukaj, nie ustępuj, wiesz, że ono musi tu gdzieś być. Gdzie jesteś, źródło? Jakże starannie ukryłeś tajemnicę twego początku. Pozwól mi wargi umoczyć w źródlanej wodzie, odczuć świeżość, ożywczą świeżość. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Tymi słowami zaczerpniętymi z Tryptyku Rzymskiego Jana Pawła II rozpoczynamy naszą dzisiejszą medytację. Wsłuchując się w słowa naszego papieża, będziemy starali się zbliżyć się do źródła, źródła naszego istnienia, naszego życia, źródła naszego powołania. Źródła, do którego zdąża każdy człowiek - do Jezusa Chrystusa, który jest prawdziwym Bogiem i prawdziwym Człowiekiem. Co roku w maju udajemy się do parafii naszej diecezji w ramach tzw. niedziel powołaniowych. W tym roku nie jest to możliwe. Dlatego łącząc się przez internet, pragniemy być z wami i modlić się o nowe i święte powołania kapłańskie oraz o ustanie epidemii - mówił ks. Rafał Kułaga, rektor seminarium.
- Święty Jan Paweł II jest wzorem i przykładem dla nas, przyszłych kapłanów. Przez jego wstawiennictwo, w dniu wigilii setnych urodzin, chcemy modlić się o nowe święte powołania i prosić o szybkie zakończenie epidemii. Poszczególne teksty i rozważania różańcowe zostały zaczerpnięte przede wszystkim z bogatego dorobku naszego papieża - mówił kleryk Jan Golec.
Swoim świadectwem o Janie Pawle II podzielił się kleryk Dariusz Cichoń:
- Święty Jan Paweł II jest dla mnie autorytetem. Żył tak, jak głosił. Głosił drogę trudną, ciężką. Jednak swoim życiem, cierpieniem uczynił pontyfikat, swoje słowa wiarygodnymi i autentycznymi. Jest wzorem chrześcijanina - podkreślał kleryk.
Alumni seminarium recytowali wiersze i odczytywali wybrane teksty z wypowiedzi świętego Jana Pawła II. Następnie podczas modlitwy różańcowej, cała wspólnota seminaryjna modliła się w intencji nowych powołań kapłańskich i zakończenia epidemii. Na zakończenie klerycy odśpiewali Apel Jasnogórski, a ksiądz rektor pobłogosławił wszystkich relikwiami świętego Jana Pawła II.