Kolejny zespół medyczny żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej wspiera Śląsk w walce z koronawirusem.
Terytorialsi będą pomagać kolegom ze Śląskiej Brygady OT w akcji pobierania wymazów od górników oraz ich rodzin według procedury „drive - thru”. To już druga grupa wymazowa podkarpackich żołnierzy OT działająca na Śląsku.
Sytuacja w województwie śląskim od kilkunastu dni jest coraz trudniejsza. To tam notowany jest największy wzrost zarażeń SARS-CoV-2. Główne ogniska zakażenia pojawiły się w kilku kopalniach węgla kamiennego. Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej badania przesiewowe wśród górników prowadzą od 7 maja. W tym gronie od ubiegłego tygodnia są także podkarpaccy terytorialsi. Dzisiaj dołączy do nich kolejna grupa, która do niedzieli zostanie włączona do mobilnych zespołów wymazowych „Test &Go”.
- Wsparcie placówek medycznych, DPS i służb sanitarnych to jeden z najważniejszych obszarów działania żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ukierunkowane są na pomoc najbardziej zagrożonym oraz tym, którzy są na pierwszej linii walki z koronawirusem. Terytorialsi bardzo szeroko angażują się we wsparcie szeroko pojętej opieki medycznej. Obecnie do pomocy w 13 placówkach kierujemy ponad 60 żołnierzy. Od początku kwietnia na wniosek Wojewody Podkarpackiego Pani Ewy Leniart delegujemy zespoły medyczne do wsparcia Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Żołnierze pobierają wymazy mobilnie w domach osób przebywających w kwarantannie, jak również stacjonarnie w DPS, ZOL i szpitalach. W sumie do tej pory nasi medycy pobrali ponad 1900 wymazów. Jesteśmy wszędzie tam, gdzie jest zapotrzebowanie na niesienie pomocy lokalnej społeczności - powiedział płk Dariusz Słota dowódca podkarpackich terytorialsów.
Terytorialsi będą pomagać w akcji pobierania wymazów od górników oraz ich rodzin według procedury „drive - thru”. DWOTWojska Obrony Terytorialnej od 18 marca prowadzą pierwszą w historii ogólnopolską operację przeciwkryzysową pod kryptonimem „Odporna Wiosna”. W ramach akcji terytorialsi dostarczają żywność i leki, wspierają służby sanitarne i samorząd terytorialny, współpracują z ośrodkami pomocy społecznej i Caritas, wspierają rodziny pracowników służby zdrowia, kombatantów, osoby starsze i przebywających w kwarantannie, oddają krew oraz prowadzą infolinię wsparcia psychologicznego.