Nowy numer 2/2021 Archiwum

Św. Rita w Stalowej Woli

Figura św. Rity jest już w kościele parafialnym pw. Trójcy Przenajświętszej w Stalowej Woli.

Figura, której fundatorem jest pragnący zachować anonimowość parafianin, a wykonawcą prof. Czesław Dźwigaj z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, znalazła swoje miejsce na bocznej ścianie wewnątrz świątyni. W przyszłości ma do niej dołączyć św. Józef.

- Doświadczenie świętości tej zakonnicy sprawia, że wiele kobiet, mężczyzn, a nawet małżeństw żywi do niej wielką cześć. Dlaczego w naszym kościele i teraz? To jest odpowiedź na potrzeby tych parafian, którzy od dawna mają nabożeństwo do św. Rity i pragnęli, by w jakimś miejscu w kościele można było się do niej w skupieniu pomodlić i podziękować na otrzymane łaski - wyjaśnił ks. Mieczysław Kucel, proboszcz.

Św. Rita już w Stalowej Woli

Figura jest wykonana z lipowego drewna. Ma 2,1 metra wysokości. Plus aureola z pięknym napisem. Stoi na podstawie, w której jest relikwiarium. Tam będzie relikwiarz z relikwiami świętej. Relikwiarium jest umieszczone na takiej wysokości, iż każdy będzie mógł do niego zajrzeć.

Św. Rita już w Stalowej Woli

- Figura nie jest moją pracą autorską, ale raczej odzwierciedleniem postaci św. Rity, która znajduje się w kościele św. Katarzyny w Krakowie, u ojców augustianów. Do niej właśnie zwracamy się  w sprawach beznadziejnych. Zależało mi, by figura znalazła się w kościele w maju, bo 22 będziemy tę świętą wspominać - dodał prof. Czesław Dźwigaj, rzeźbiarz, który nad postacią świętej pracował prawie pół roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama