Nowy numer 2/2021 Archiwum

Stalowa Wola. Coraz więcej bezrobotnych

W pierwszej połowie kwietnia do PUP w Stalowej Woli wpłynęło zaledwie 9 ofert pracy… W tym samym czasie zarejestrowało się kolejnych 134 bezrobotnych.

Jeszcze pod koniec lutego stopa bezrobocia w stalowowolskim powiecie wynosiła zaledwie 5,3 proc. (5,5 proc. w kraju), a do Powiatowego Urzędu Pracy wpłynęły aż 123 oferty zatrudnienia. PUP wydał też 65 zezwoleń na pracę dla cudzoziemców, głównie obywateli Ukrainy. Zapotrzebowanie na pracowników zgłaszały prawie wszystkie branże.

Sytuacja zmieniła się diametralnie wraz z rozprzestrzenieniem się koronawirusa. Zdaniem szefowej PUP w Stalowej Woli Zofii Zielińskiej-Nędzyńskiej trudno na razie ocenić jego wpływ na lokalną gospodarkę, ale - jak mówi - poważny kryzys jest nieunikniony, co będzie miało też bardzo niekorzystny wpływ na lokalny rynek pracy.

A ten już poważnie odczuwa skutki pandemii mimo Tarczy Antykryzysowej i parasola ochronnego rozwiniętego przez prezydenta Stalowej Woli. W marcu do miejscowego PUP wpłynęło tylko 19 ofert pracy w zawodach, takich jak inspektor-energetyk, ślusarz, tokarz, murarz, mechanik pojazdów samochodowych czy sprzedawca. W pierwszej połowie kwietnia zaś było ich zaledwie 9, zarejestrowało się zaś kolejnych 134 bezrobotnych.

15 kwietnia PUP w Stalowej Woli otrzymał zawiadomienie o planowanym zwolnieniu grupowym 98 pracowników jednej z firm. Taki trend może spowodować, że bezrobocie na koniec roku osiągnie 10 proc.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama