Nowy numer 2/2021 Archiwum

Sandomierz. Mamy dużo dobrej wody

Zasoby wody w ujęciu w Romanówce w gminie Dwikozy są bezpieczne, a pochodząca z nich woda ma certyfikat wody mineralnej.

Piotr Sołtyk, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, poinformował, że zasoby wody w ujęcia, które zasila miasto i okoliczne gminy jest zasobne w wodę i jest ona bardzo dobrej jakości.

– Pobór wody z ujecia Romanówka w pełni zabezpiecza zapotrzebowanie odbiorców. Aktualnie woda pobierana jest w ilości poniżej wartości określonej w pozwoleniu wodno-prawnym. Bardzo istotne i optymistyczne jest to, że odnotowujemy spadek pobory wody przez odbiorców – mówił Piotr Sołtyk. Dodał, że Zakład Wodociągów i Kanalizacji PGKiM w Sandomierzu dokonuje cyklicznego pomiaru poziomu wody w eksploatowanych studniach.

– Ostatnie pomiary dokonane w marcu 2020 r. w porównaniu z poziomem z roku ubiegłego wykazały podniesienie lustra wody w niektórych ujęciach – dodaje. Ujęcie „Romanówka” ma kilkanaście kilometrów długości. Specjaliści określają  je jako jurajsko-trzeciorzędowy poziom wodonośny. Jest stale uzupełniane z wód podziemnych.

– Nasza woda nie jest chlorowana ani uzdatniana. Nadaje się do bezpośredniego spożycia. Warto dodać, że posiada specjalny certyfikat wydany przez Państwowy Instytut Higieny w Poznaniu potwierdzający jej walory wody mineralnej – informuje. Jednocześnie Piotr Sołtyk podkreśla, że mimo tego, że miasto ma zabezpieczone poziomy w ujęciach wody nie oznacza to, że nie musimy nią racjonalnie gospodarować.

– Konieczne jest odpowiednie gospodarowanie wodą i jej oszczędzanie. Dotyczy to szczególnie okolicznych gmin, gdzie istnieje możliwość niekontrolowanego poboru wody do celów rolniczych. To zadanie spoczywa na samorządach gminnych – dodaje Piotr Sołtyk.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama