Nowy numer 15/2024 Archiwum

Online o patronie szkoły

Liceum Ogólnokształcące im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie zorganizowało konferencję online o życiu, działalności i duchowej spuściźnie Prymasa Tysiąclecia.

W czasach trwających obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa, gdy uczniowie pozostają w domach, realizując zdalnie program nauczania, staszowskie liceum zorganizowało nietypową lekcję o patronie szkoły.

Konferencja na temat życia i nauczania kard. Stefana Wyszyńskiego odbyła się online. Organizatorem konferencji była Anna Karasińska, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, przy współpracy starosty staszowskiego i burmistrza miasta. W konferencji za pośrednictwem przekazu internetowego wzięli udział: bp Krzysztof Nitkiewicz i ks. prof. dr hab. Stanisław Dziekoński, rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

W nawiązaniu do obecnej sytuacji, bp Krzysztof Nitkiewicz przywołał słowa kardynała prymasa Stefana Wyszyńskiego, który mówił, że Kościół to nie tylko działanie, ale i trwanie, i cierpienie.

- Przywołałem je, gdyż mając świadomość ogromu dokonań prymasa Wyszyńskiego, nie możemy stracić z oczu jego cierpienia, a zarazem wytrwałości. Świadczy o tym cała posługa: kapłańska, biskupia, prymasowska. Jak musiał się czuć, gdy został nagle internowany, odizolowany od kapłanów i wiernych. Co przeżywał, gdy rozpadały się stworzone z wielkim trudem dzieła, gdy ambitne i wartościowe plany okazywały się niewykonalne. Prymas cierpiał i trwał, powierzając wszystko Chrystusowi i Maryi. Ta ofiara została przez Boga przyjęta i owocuje po dziś dzień.

Nigdy nie będziemy w stanie zapanować nad wszystkim, mieć pod całkowitą kontrolą chociażby niewielki skrawek naszego życia. Dlatego musimy mocniej zawierzyć Bożej Opatrzności. Niech świadectwo Prymasa Tysiąclecia pomaga nauczycielom, uczniom i ich rodzinom w obecnym trudnym czasie, ale również potem, gdy - miejmy nadzieję - wszystko się skończy. Optymizmem napawa jednocześnie nabierająca konkretnych kształtów współpraca pomiędzy UKSW i staszowskim liceum, co - jak wierzę - otwiera przed nami wiele nowych możliwości – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz.

Online o patronie szkoły   Konferencja odbyła się online. ks. Tomasz Lis /Foto Gość

Następnie odbyły się zaplanowane prelekcje podejmujące zagadnienia związane z życiem i duchowością Prymasa Tysiąclecia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy