Nowy numer 40/2022 Archiwum

XVII Tydzień Bibliotek. Uczta dla oka

Biblioteka Pedagogiczna w Tarnobrzegu szykuje prawdziwie smakowity tydzień.

Już jutro, czyli 8 maja, rozpoczyna się XVII Tydzień Bibliotek. Mimo okoliczności niesprzyjających organizowaniu jakichkolwiek wydarzeń, pracownicy Biblioteki Pedagogicznej postanowili nie rezygnować i przygotowali tygodniowy cykl wydarzeń, tyle że przeniesionych do sieci. A będą one pełne smaków - i to dosłownie.

- Pomysł na program tegorocznego Tygodnia Bibliotek zrodził się niejako samoistnie pod wpływem hasła: „Zasmakuj w  bibliotece”, które postanowiliśmy potraktować dosłownie - wyjaśnia Anna Żarów, dyrektor tarnobrzeskiej Biblioteki Pedagogicznej. - I począwszy od jutra do przyszłego piątku, na naszym facebookowym fanpage’u gościć będą kulinaria, które sami przygotujemy. W ubiegłym roku odbyła się oficjalna prezentacja „Tarnobrzeskiej książki kucharskiej”, postanowiliśmy sięgnąć do zawartych w niej przepisów. Na podstawie kilku wybranych będziemy w swoich domach gotować lub piec potrawy, ciasta, dokumentując cały proces w formie filmików lub zdjęć, a następnie dzielić się nimi z naszymi czytelnikami na Facebooku. Przyznaję, że jestem bardzo ciekawa efektów, chociaż jest też mała obawa przed zaliczeniem kulinarnej klapy, nikt z nas nie jest przecież zawodowym kucharzem czy cukiernikiem - dodaje z uśmiechem.

Smakowity tydzień

Znane porzekadło mówi, że jemy także oczami, a gdy te dojrzą mistrzowskie zdjęcia Diany Kowalczyk, to apetyt wzrośnie każdemu do poziomu wilczego. Podczas spotkania, naturalnie online, tarnobrzeżanka, autorka kulinarnego i fotograficznego Mienta bloga, zdobywczyni pierwszego miejsca w prestiżowym, międzynarodowym konkursie fotograficznym Pink Lady Food Photographer of the Year 2020, opowie o swoich dwóch wielkich pasjach.

Z jedzeniem nieodzownie łączy się problematyka prawidłowego i zdrowego odżywania, o nim będzie mówić dietetyk kliniczny Urszula Kulig, która zaprasza na prezentację multimedialną „Tęcza na talerzu”.

Nie tylko jednak dosłowne smakowitości przygotowała biblioteka na tegoroczny tydzień. Nie może przecież zabraknąć tradycyjnych spotkań z pisarzami. Czytelnicy, którzy jeszcze nie znają Jolanty Tworek, będą mieli okazję poznać ją i jej literacką pasję. Nie zabraknie zapewne także fragmentów z jej dwóch książek, wydanych w minionym roku, w tym debiutanckiej „Przyrodyki, czyli wierszowane spotkania z przyrodą”.

XVII Tydzień Bibliotek. Uczta dla oka   Ubiegłoroczna promocja "Tarnobrzeskiej książki kucharskiej". Marta Woynarowska /Foto Gość

- Chcąc zachęcić naszych czytelników do interaktywności, proponujemy udział w warsztatach decoupage, podczas których krok po kroku będzie można poznać tajniki tej techniki, oraz dwóch konkursach - jeden połączony z wystawą osobliwości i drugi związany z cyklem #bibliotekaczytadzieciom, w ramach którego Marta Król codziennie od poniedziałku do piątku od czasu zamknięcia bibliotek czyta na Facebooku dzieciom różne bajki, opowiadania polskich pisarzy, wiersze poetów. Zadanie będzie polegało na rozpoznawaniu postaci z przeczytanych tekstów. Naturalnie na zwycięzców czekają nagrody. Być może czarnym koniem tego tygodnia okaże się wystawa „Katalog skarbów znalezionych w książkach”. Zaprezentujemy rzeczy, które znajdujemy w oddawanych książkach. Być może ktoś rozpozna swój pozostawiony przedmiot, uznany za dawno zaginiony - mówi z uśmiechem dyrektor biblioteki Anna Żarów.

XVII Tydzień Bibliotek startuje już jutro. Wszystkie wydarzenia przygotowane przez Bibliotekę Pedagogiczną prosimy śledzić TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy