Biblioteka Pedagogiczna w Tarnobrzegu ogłasza dziewiątą edycję Powiatowego Konkursu Interdyscyplinarnego, tym razem pod hasłem "Ocalić tradycję od zapomnienia".
Biblioteka nie poddaje się i, mimo wielu ograniczeń związanych ze stanem epidemicznym, po raz dziewiąty ogłasza konkurs skierowany do przedszkolaków oraz uczniów wszystkich typów szkół w powiecie tarnobrzeskim.
- Wprawdzie dotarcie z informacją o konkursie do szkół jest mocno utrudnione, niemniej nie rezygnujemy i szukamy innych kanałów, by powiadomić i rozpropagować wiadomość o jego kolejnej edycji. W tym roku postanowiliśmy zaproponować uczestnikom temat związany z dawnymi tradycjami mieszkańców naszego regionu. Mimo niesprzyjających okoliczności nie chcieliśmy rezygnować z przeprowadzenia konkursu, który stał się już naszą tradycją i na dobre wpisał się w kalendarz bibliotecznych wydarzeń. Dotychczas to nauczyciele zachęcali, podpowiadali, ukierunkowywali uczniów. W obecnych warunkach może to być nieco utrudnione z powodu braku osobistego kontaktu, niemniej liczymy, że internet w jakimś stopniu pozwoli obu stronom na przygotowanie prac. Nie ukrywam, że liczymy również na aktywny udział rodziców i dziadków przy tworzeniu konkursowych prac. Naszym pragnieniem jest, aby były one efektem wspólnych pomysłów i wspólnego wkładu pracy. Rodzice, a zwłaszcza stare pokolenie, w przypadku znajomości dawnych tradycji, obyczajów może okazać się niezwykle cennym źródłem informacji - mówi Anna Żarów, dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Tarnobrzegu.
Prace, podobnie jak latach poprzednich, mogą obejmować trzy formy: literacką, plastyczną lub multimedialną. Istotne, by dotyczyły szeroko pojętej tradycji regionu, nie tylko w ujęciu klasycznym, ale także jako swoista wariacja na temat, włącznie z odniesieniem do współczesności. Mogą to zatem być np. hafty lasowiackie, wycinanki, ozdoby związane ze świętami, przedmioty codziennego użytku lub stanowiące dekoracje domów, mieszkań, a także legendy, podania, wierzenia przekazywane kolejnym pokoleniom. Słowem, wszystko, co zawiera jakiś aspekt dawnej kultury.
Prace można składać do końca maja. Jednak z uwagi na obecną sytuację, biblioteka nie wyklucza przedłużenia terminu do końca czerwca. Rozstrzygnięcie i wręczenie nagród, ufundowanych przez starostwo tarnobrzeskie, może natomiast odbyć się w bezpieczniejszym, wrześniowym terminie. Wówczas, oprócz nagród, zostaną wręczone okazjonalne publikacje, zawierające prace uczestników.
- Chcemy w ten sposób ocalić i utrwalić starania uczestników, które, jak się przekonaliśmy po poprzednich edycjach, mogą stanowić doskonały materiał edukacyjny lub też mogą być wykorzystywane przy realizacji innych projektów - dodaje Anna Żarów.
Więcej informacji oraz regulamin konkursu znajduje się na stronie Biblioteki Pedagogicznej - REGULAMIN KONKURSU
Ubiegłoroczna edycja zatytułowana "Ginące zawody i zawody przyszłości - kim będą młodzi mieszkańcy powiatu tarnobrzeskiego" przyciągnęła rekordową liczbę uczestników, wpłynęło bowiem aż 105 prac, w tym 20 literackich, 24 prezentacje multimedialne i 61 prac plastycznych, które dodatkowo prezentowały bardzo wysoki poziom. Dlatego było wiele miejsc ex aequo.
Patronat honorowy nad konkursem tradycyjnie objął starosta tarnobrzeski.