WOT podsumowały działania w ramach akcji "Odporna Wiosna".
Epidemia koronawirusa spowodowała, że po raz pierwszy po 1989 roku siły zbrojne zaangażowały się na tak dużą skalę w działania przeciwkryzysowe.
W ramach tych działań ważną rolę odgrywają żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Ten najmłodszy rodzaj sił zbrojnych, jako pierwszy zaangażował się we wsparcie osób potrzebujących, samorządów, opieki medycznej i wielu innych instytucji. Celem tych działań jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych.
Jak informuje sztab WOT w ostatnim miesiącu każdego dnia w operację „Odporna Wiosna” zaangażowanych było około 5,5 tys. żołnierzy WOT oraz podchorążych Akademii Wojskowych. Pośród tych żołnierzy aż 75 procent stanowią ochotnicy z Wojsk Obrony Terytorialnej. W pierwszym miesiącu operacji w działania zaangażowanych było ponad 12 tys. żołnierzy WOT, co stanowi 50 procent formacji. W 10 Świętokrzyskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej codziennie w systemie rotacyjnym do walki z COVID-19 zaangażowanych jest ponad 400 żołnierzy.
- W pierwszym miesiącu operacji żołnierze WOT wspierali 282 szpitale i 40 innych placówek medycznych oraz 32 izolatoria. Do akcji skierowano 108 zespołów wymazowych, które pobrało 6529 wymazów. Żołnierze WOT i podchorążowie bardzo szeroko angażowali się we wsparcie opieki medycznej. Do głównych zadań należało prowadzenie triażu, mierzenie temperatury pacjentów i personelu placówek medycznych, rozstawianie namiotów i kontenerów służących za polowe izby przyjęć oraz pobieranie wymazów - stacjonarnie i mobilnie w domach osób przebywających w kwarantannie – informuje sztab WOT.
- Personel medyczny 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej sprawował opiekę nad zakażonymi COVID-19 w starachowickim izolatorium, a także realizował transport zakażonych do izolatoriów utworzonych na terenie województwa świętokrzyskiego. Ponadto żołnierze brygady wspierali personel medyczny poprzez wykonywanie pomiaru temperatury i triażu w obiektach opieki medycznej w Kielcach, Sandomierzu, Staszowie, Jędrzejowie, Morawicy, Włoszczowie, Skarżysku-Kamiennej, Ostrowcu Świętokrzyskim, Czerwonej Górze, Busku Zdroju i Końskich, łącznie w 16 placówkach na ziemi świętokrzyskiej - poinformował por. Marcin Kowal.
Ponadto świętokrzyscy terytorialsi zaangażowali się w oddawanie krwi. W ostatnim czasie ponad 100 świętokrzyskich terytorialsów oddało
Świętokrzyscy terytorialsi są w stałym kontakcie ze wszystkim DPS-ami w województwie. W najbliższych dniach wezmą udział w transporcie żywności dla DPS w Kurozwękach. Świętokrzyscy żołnierze WOT wspierali Wojewodę Świętokrzyskiego i przetransportowali ponad 12 ton środków ochrony osobistej do świętokrzyskich placówek medycznych.
- Na terenie naszego województwa świętokrzyskiego ponad 50 terytorialsów wspierało w patrolach prewencyjnych. Terytorialsi przygotowywali miejsca kwarantanny, wspierali harcerzy oraz PCK, zapewniali kordon sanitarny, doręczali decyzje administracyjne oraz rozklejali plakaty informacyjne. Wszystkie wymienione wyżej przykłady działań żołnierzy WOT są praktycznym wymiarem misji formacji, którą jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności „Zawsze gotowi, zawsze blisko” - podkreślał por. Marcin Kowal.