Nowy numer 49/2020 Archiwum

Tarnobrzeg. 141 tabletów i 40 laptopów dla uczniów

Gmina z własnych funduszy zakupi 141 tabletów i 40 laptopów z programu "Polska Cyfrowa", które zostaną wypożyczone tarnobrzeskim uczniom, by mogli uczestniczyć w lekcjach prowadzonych przez internet.

Oprócz tabletów zakupionych przez magistrat, do Tarnobrzega trafi ponadto 40 laptopów z programu „Polska Cyfrowa”.

Jest to reakcja władz miasta na problem części uczniów związany z niemożnością uczestniczenia w nauce zdalnej z powodu braku odpowiedniego sprzętu komputerowego. Z piątkowej zapowiedzi ministra edukacji narodowej Dariusza Piątkowskiego wynika, iż szkoły i inne placówki opiekuńczo-edukacyjne pozostaną zamknięte do 24 maja.

- Coraz mniej realny wydaje się szybki powrót uczniów do szkół. Plan odmrażania gospodarki zaprezentowany przez rząd przewiduje dopiero w trzecim etapie uruchomienie przedszkoli i zajęć opiekuńczych w klasach I-III. Tymczasem, coraz bliżej koniec roku szkolnego, a wciąż wielu naszych uczniów nie może w pełni realizować podstawy programowej. Powód? Brak odpowiedniego sprzętu. Jak wynika z danych zebranych przez  dyrektorów szkół podstawowych i średnich wynika, że samych laptopów, bądź tabletów potrzeba ponad 400 -  mówi prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.

Przed kilkunastoma dniami prezydent wystosował prośbę do firm, instytucji oraz osób prywatnych o przekazywanie używanego, ale sprawnego sprzętu komputerowego, lub nowego, ale niewykorzystywanego na potrzeby tarnobrzeskich szkół, które mogłyby go wypożyczyć uczniom na czas zdalnego nauczania.

- Kilka osób na mój apel odpowiedziało, za co serdecznie dziękuję. Także rodzice, którzy mogli, zadbali o doposażenie swoich dzieci w odpowiednie sprzęty, do tego szkoły tymczasowo przekazały uczniom komputery ze szkolnych pracowni. Jestem też tuż po podpisaniu umowy na grant w wysokości 100 tysięcy złotych z Centrum Projektów Polska Cyfrowa w ramach projektu "Zdalna Szkoła". Dzięki temu, że działaliśmy błyskawicznie, na co pozwalał program, i wraz ze złożeniem wniosku o grant wszczęliśmy procedury zakupowe, dosyć szybko powinniśmy mieć do rozdysponowania 40 laptopów. To jednak wciąż nie zaspokoi wszystkich edukacyjnych potrzeb. Na gminie ciąży obowiązek zapewnienia równego dostępu do edukacji publicznej, nie mogliśmy więc w tej sytuacji pozostać bezczynni. Zdecydowałem o zakupie brakujących 141 tabletów dla tarnobrzeskich szkół, które zostaną wypożyczone uczniom. Przeznaczymy na ten cel około 100 tysięcy złotych z rezerwy budżetowej - dodaje prezydent Bożek. 

Umowę z Centrum Projektów Polska Cyfrowa gmina podpisała 21 kwietnia br. W ramach grantu pn. "Zdalna Szkoła - wsparcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej  w systemie kształcenia zdalnego" otrzyma 100 tysięcy złotych, stanowiących 100 procent kwoty wydatków kwalifikowanych projektu. Działanie jest finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama