Nowy numer 13/2024 Archiwum

Rudnik nad Sanem - Nisko. Pamięci zamordowanych kapelanów

125 lat temu urodził ks. Bronisław Szwed. Dziś za niego właśnie i za członków rudnickiej niepodległościowej organizacji "Orlęta" z okazji 73. rocznicy jej powstania oraz za ofiary zbrodni katyńskiej odprawiona została Eucharystia w parafii Matki Bożej Fatimskiej w Nisku.

Uroczystość, ze względu na epidemiologiczne obostrzenia, miała bardzo skromny charakter.

- W parafii Matki Bożej Fatimskiej pamięć o kapelanach zamordowanych w Katyniu, w tym ks. Bronisławie Szwedzie, rozpoczęto pielęgnować w 2018 roku dzięki zaangażowaniu proboszcza ks. Adama Kochańskiego oraz opiekuna „Orląt” ks. Waldemara  Bieńko. Natomiast od maja 2019 roku do października 2019 roku modliliśmy za nich przed każdą Mszą św. W modlitwach uczestniczyli przedstawiciele AK z Rudnika, członkowie rodziny Kaspra Szweda (chrzestnego ks. Bronisława), oraz grupa modlitewno-patriotyczna „Małe Orlęta” wraz z rodzicami - przypomniała Anita Gietka, opiekunka małych rudnickich „Orląt”.

Pierwsza grupa modlitewno-patriotyczna „Orlęta” powstała przy parafii Matki Bożej Fatimskiej w Nisku. Następna zawiązała się w Zespole Szkół w Jeżowem - Centrum. Kolejna ma powstać w Gminie Pysznica.

Ks. Bronisław Szwed zaś urodził się w 1895 roku w Rudniku nad Sanem. Seminarium skończył we Lwowie, a święcenia kapłańskie przyjął w 1918 roku. W latach 1920-23 był wikariuszem w Śniatyniu i Rohatynie.  W 1924 roku został przeniesiony do Stanisławowa, gdzie pełnił funkcję katechety w II Gimnazjum i Liceum oraz w Państwowym Gimnazjum Kupieckim. Był też kapelanem w służbie więziennej w Stanisławowie i kapelanem rezerwy Wojska Polskiego.

Rudnik nad Sanem - Nisko. Pamięci zamordowanych kapelanów.

17 września 1939 ks. Bronisław został aresztowany przez Rosjan. Jako jeniec wojenny, 16 grudnia 1939 roku, w grupie 41 więźniów przewieziony został do obozu w Ostaszkowie. Zamordowano go w kwietniu 1940 roku w Kalininie-Twerze, pogrzebano natomiast w Miednoje. W listopadzie 2007 roku ks. Bronisław Szwed został pośmiertnie mianowany na stopień majora, a pięć lat później uhonorowany Złotą Odznaką „Za zasługi w pracy penitencjarnej” przez ministra sprawiedliwości.

W Rudniku nad Sanem działa koło katyńskie przy Stowarzyszeniu Kulturalno-Oświatowym „Orlęta”, którego prezesem jest Anita Gietka - organizatorka cyklicznych spotkań o ks. Bronisławie, inicjatorka gabloty pamięci, która znajduje się przy bocznym ołtarzu parafialnego kościoła oraz organizatorka  uroczystości związanej z odsłonięciem tablicy poświęconej ks. Bronisławie Szwedzie.

 - Stowarzyszenie zabiega również o beatyfikację ks. Szweda. Systematycznie modliliśmy się w tej intencji przy jednej z  rudnickich kapliczek - dodała pani Anita.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy