Nowy numer 48/2020 Archiwum

Tarnobrzeg. Prace remontowo-budowalne idą do przodu

Prace przy inwestycjach nad Jeziorem Tarnobrzeskim oraz modernizacji ulicy Mickiewicza trwają w najlepsze.

Długo oczekiwane przez wszystkich inwestycje nad jeziorem posuwają się do przodu. Prace rozpoczęły się jeszcze wczesną wiosną.

Obecnie widać postępy przy budowie zaplecza dla służb ratowniczych oraz obiektów służących osobom wypoczywającym. – Powstają budynki gastronomiczne, wielofunkcyjne z wyposażeniem dla policji oraz ratowników, toaleta publiczna, przebieralnie, altany grillowe, parking. Ponadto w ramach inwestycji powstaną place zabaw, boiska do siatkówki, park linowy, usytuowany od ulicy Plażowej oraz tzw. mała architektura, czyli kolejne ławki, stojaki na rowery, kosze na śmieci.

Roboty obejmują również budowę instalacji wodnej, kanalizacji sanitarnej oraz deszczowej i oświetlenia parkingowego – informuje Barbara Trzeciak, naczelnik Wydziału Techniczno-Inwestycyjnego i Drogownictwa Urzędu Miasta Tarnobrzega.

Koszt całkowity inwestycji wynosi blisko 8,5 miliona złotych, z czego prawie 5 milionów złotych zostanie dofinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Umowny termin zakończenia prac przewidziany jest na 31 sierpnia przyszłego roku. Wykonawcą jest Zakład Produkcyjno-Usługowo-Handlowy „STABIL” Henryk Bednarski, Andrzej Bednarski z Połańca.

Tarnobrzeg. Prace remontowo-budowalne idą do przodu   Prace nad jeziorem trwają. Marta Woynarowska /Foto Gość

Oprócz inwestycji w infrastrukturę wypoczynkową, przeprowadzona będzie budowa ulic Plażowej na długości ponad 2,5 kilometra oraz Żeglarskiej na odcinku bez mała 2 kilometrów. Prace będą polegały na wykonaniu podbudowy i nawierzchni jezdni, budowie chodników i ścieżek rowerowych, zjazdów, oświetlenia drogi, odwodnienia, budowie kanału technologicznego, kanalizacji deszczowej i urządzeń odwadniających oraz powstaniu zbiornika odparowującego.

- Do przetargu na budowę dróg przystąpiło osiem firm. Najniższa oferta wyniosła 15.689.259 złotych. Zadanie współfinansowane jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi Priorytetowej nr V „Infrastruktura komunikacyjna” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego.  Kwota dofinansowania to 8.667.468 złotych. Przewidziany termin zakończenia inwestycji to 30 kwietnia 2021 roku – informuje Barbara Trzeciak.

Z uwagi na prowadzone prace wypoczynek nad jeziorem w tym sezonie będzie niemożliwy, bowiem cały teren, włącznie z plażami, został zamknięty. Niemniej, zważywszy na obecna sytuację, związaną z epidemią SARS-CoV-2 i opiniami płynącymi z rządu oraz ekspertów, podczas tegorocznego lata chyba raczej nie będzie możliwe gromadne korzystanie z ulubionych miejsc wypoczynkowych, jakim od kilku lat jest Jezioro Tarnobrzeskie, przyciągające zwłaszcza w letnie weekendy po kilkanaście a nawet i więcej tysięcy osób.

Tarnobrzeg. Prace remontowo-budowalne idą do przodu   Trwa także generalny remont ulicy Mickiewicza. Katarzyna Opioła

Obok prac nad Jeziorem Tarnobrzeskim prowadzony jest, wyczekiwany przez lata, głównie przez mieszkańców osiedla Miechocin, generalny remont ulicy Mickiewicza na odcinku od skrzyżowania z ulicami Sikorskiego i Wisłostradą do zbiegu z ulicami Orląt Lwowskich i Siarkowej.

Zadanie obejmuje wykonanie nowej nawierzchni, dostosowanie szerokości jezdni do obowiązujących przepisów (będzie to 6 metrów), budowę po obu stronach ciągów pieszo-rowerowych, zjazdów do posesji, ulokowanych przy ulicy, a także wzmocnienie skarpy, na której stoi kościół parafialny pw. św. Marii Magdaleny.

Przypomnijmy, iż przebudowa tego odcinka ulicy przewidziana była w ubiegłym roku. Wniosek tarnobrzeskiego samorządu uzyskał rekomendację wojewody podkarpackiego, lokując się na dobrym miejscu na liście, przesłanej do Ministerstwa Infrastruktury, które jednak nie przyznało dotacji gminie Tarnobrzeg, przesuwając go na ostatnie miejsce na liście rezerwowej. Wobec braku dofinansowania, remont został odłożony, mimo rozstrzygniętego już na początku marca przetargu, który, jak się okazało, był dla miasta niezwykle korzystny.

Koszt przedsięwzięcia to ponad 3,3 miliony złotych, przy dofinansowaniu z Funduszu Dróg Samorządowych wynoszącym blisko 2 miliony złotych.

Termin zakończenia prac został ustalony na 6 listopada bieżącego roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama