Nowy numer 3/2021 Archiwum

Egzaminy i matura będą przesunięte

Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty mówił o zdalnym nauczaniu, egzaminach maturalnych i na zakończenie szkoły podstawowej oraz wakacjach.

W rozmowie na antenie Radia Kielce, świętokrzyski kurator oświaty mówił, że zakończenie roku planowane jest w normalnym czasie.

– Jeżeli nauczanie zdalne będzie realizowane, będzie realizowana podstawa programowa to najprawdopodobniej tak będzie bez względu na to, kiedy uczniowie do szkoły wrócą – mówił Kazimierz Mądzik. Jak dodał w przypadku gdy uczeń nie ma dostępu do sieci internetowej, dyrektorzy i nauczyciele dostarczają materiał do ucznia w formie papierowej.

Kurator odniósł się także do egzaminów czekających uczniów klas ósmych i klas maturalnych. Jak mówił, założenia są takie, o ile pozwoli na to sytuacja epidemiczna, że egzaminy odbędą się w drugiej połowie czerwca. Jeżeli sytuacja związana z epidemią będzie trudna, to istnieje możliwość rezygnacji z egzaminu dla klas ósmych i wówczas  rekrutacja odbywać się będzie na podstawie świadectw. Odnosząc się do egzaminów maturalnych Kazimierz Mądzik podkreślił, że gdyby nie udało się przeprowadzić egzaminu w czerwcu, wówczas istnieje możliwość jego przełożenia np. na wrzesień. Ten sprawdzian jest niezbędny przy rekrutacji na studia i wiele zależy także od sugestii rektorów. Jak dodał, na razie trudno jest przewidzieć, jaki scenariusz będzie realizowany. Decyzję w sprawie powrotu do szkół, czy przeprowadzenia egzaminów będzie podejmował minister zdrowia.

Kurator świętokrzyski podkreślił, że uczniowie chcieli by już wrócić do szkół. – Wszyscy tęsknią za normalnością. Uczniowie jak nigdy, bardzo by chcieli pójść do szkoły spotkać się z kolegami, ale także aby była możliwość wyjścia z domu – mówił Kazimierz Mądzik.

Odnosząc się do czasu wakacji kurator jest przekonany, że będą się one znacznie różniły od innych. Przypuszcza, że raczej nie będą organizowane żadne wyjazdy, bo na chwilę obecna i panująca sytuację epidemiologiczną nie ma możliwości ich przygotowania a same ośrodki wypoczynkowe są zamknięte i nie wiadomo kiedy i w jakiej formie rozpoczną działalność.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama