Nowy numer 48/2020 Archiwum

Ruszą inwestycje drogowe

Dzięki wsparciu z Funduszu Dróg Samorządowych zostaną rozbudowane i przebudowane drogi gminne i powiatowe w naszym regionie.

Ponad 18 mln złotych z rządowego z Funduszu Dróg Samorządowych otrzymały powiaty: opatowski, sandomierski i staszowski oraz gminy z tych powiatów: Opatów, Ożarów, Lipnik, Sadowie, Wojciechowice, Dwikozy, Klimontów, Koprzywnica, Łoniów, Samborzec, Połaniec i Rytwiany na inwestycje drogowe.

- Dofinansowanie zadań powiatowych i gminnych jest na poziomie od 50 do 80 proc. i jest uzależnione od dochodów jednostek samorządu terytorialnego: im niższy dochód własny, tym większa wartość dofinansowania, przy czym maksymalne dofinansowanie może wynieść do 80% kosztów realizacji zadania. Lepsze drogi lokalne to wsparcie dla gospodarki, większe szanse na rozwój, inwestycje i nowe miejsca pracy - poinformował Marek Kwitek, poseł PiS.

W powiecie sandomierskim zrealizowanych zostanie 22 zadań mających na celu rozbudowę, przebudowę i remonty odcinków dróg powiatowych i gminnych (25 km). Wartość całości zadań wynosi blisko 16,5 mln zł. W powiecie staszowskim zrealizowanych zostanie 7 zadań. Wartość całości inwestycji wynosi blisko 8,9  mln zł. W powiecie opatowskim będzie realizowanych 11 zadań na łączną kwotę 8,6 mln zł.

W 2018 roku Sejm uchwalił kompleksowy Program - Fundusz Dróg Samorządowych, mający na celu dofinansowanie modernizacji i budowy dróg gminnych i powiatowych. FDS jest stabilnym programem obliczonym na wiele lat, z którego możliwe będzie dofinansowanie zadań wieloletnich, co pozwoli na realizację większych inwestycji, które dotychczas były przez samorządy odkładane.

- Jeszcze nigdy na drogi powiatowe i gminne nie trafiły tak duże środki. Nowe inwestycje umożliwią zachowanie sieci drogowej we właściwym stanie i zapewnienie bezpieczeństwa korzystającym z niej mieszkańcom. Jego celem jest przyspieszenie powstawania nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury drogowej na szczeblu lokalnym, stanowiącej ważny element prawidłowego funkcjonowania i rozwoju gospodarki oraz przyczyniającej się do poprawy poziomu życia obywateli a także zwiększenie atrakcyjności i dostępności terenów inwestycyjnych - dodał poseł M. Kwitek.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama