Nowy numer 47/2020 Archiwum

Podkarpacie. Pobierają wymazy i szyją maseczki

W ciągu dwóch tygodni kwietnia podkarpaccy terytorialsi uszyli 1,5 tysiąca maseczek i pobrali 300 wymazów.

W ten sposób starają wspierać w walce z koronawirusem lekarzy, pielęgniarki i cały pozostały personel medyczny oraz służby sanitarne.

Są to zupełnie nowe doświadczenia dla żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy postanowili podjąć się ich na wniosek Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie. Z Podkarpacia do pobierania wymazów delegowani są żołnierze posiadający kompetencje co najmniej ratownika medycznego i ukończone specjalistyczne szkolenie w Wojskowym Ośrodku Medycyny Prewencyjnej.

- Nasze działania są prowadzone mobilnie u osób przebywających w kwarantannie w warunkach domowych. Ze względów bezpieczeństwa pobierający wymazy są ubrani w specjalne kombinezony, maseczki, gogle i rękawiczki.  Następnie próbki trafiają do stacji sanitarno-epidemiologicznej, która prowadzi badania i wyniki przekazuje osobie badanej - relacjonuje dowódca plutonu medycznego 3.PBOT.

Podkarpacie. Pobierają wymazy i szyją maseczki   Panie z 32. Batalionu Lekkiej Piechoty z Niska uszyły już 1,5 tysiąca maseczek. 3. PBOT

Podkarpaccy terytorialsi, zaangażowani także w inne zadania, sami potrzebują odpowiedniego zabezpieczenia. Rękawice, maseczki czy okulary ochronne to wyposażenie niezbędne do prowadzenia działań zapobiegawczych. Dlatego postanowili nie czekać i sami zadbać przynajmniej o część środków ochronnych, jak chociażby maseczki, których już pierwsze 1,5 tys. uszyły panie z 32. Batalionu Lekkiej Piechoty z Niska.

W miniony piątek firma „Waldin” przekazała kolejną partię materiału chirurgicznego, z którego żołnierze jarosławskiego i dębickiego Batalionu Lekkiej Piechoty wykonają ok. 3 tys. maseczek ochronnych.  

Wszystkie te działania stanowią jeden z głównych obszarów prowadzonej przez WOT operacji „Odporna Wiosna”, w ramach której terytorialsi dostarczają żywność i leki, wspierają służby medyczne, sanitarne i samorządy terytorialne, współpracują z ośrodkami pomocy społecznej i Caritas, wspierają rodziny personelu medycznego, kombatantów, osoby starsze i przebywających w kwarantannie, oddają krew oraz prowadzą infolinię wsparcia psychologicznego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama