Krzyż, wotum mieszkańców osiedla Poręby, ufundowany 14 września 1994 r. w uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego, został odrestaurowany.
Odnowa to inicjatywa jednej z parafianek, która sfinansowała prace, ale pragnie pozostać anonimowa.
Obecnie jest to miejsce modlitwy i wspólnych nabożeństw majowych. Mieszkańcy osiedla dbają także o wygląd otoczenia, przynosząc przed krzyż kwiaty i znicze.
Poświęcenie odnowionego krzyża nastąpi podczas fatimskiego nabożeństwa, po ustaniu epidemii koronawirusa.
- W przeżywanym obecnie czasie Wielkiego Postu krzyż ten niech przypomina nam o męce, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa - powiedział ks. Stanisław Gurba, wikariusz w parafii Opatrzności Bożej w Stalowej Woli.
Kapliczki i krzyże przydrożne to bogactwo a zarazem przejaw ludowej pobożności i religijności. Na ogół mijamy je obojętnie, nie zastanawiamy się nad tym, dlaczego i kto je postawił.
- Tymczasem każdy przydrożny krzyż czy kapliczka ma własną historię i swego fundatora. Stawiane były w dowód wdzięczności za doznane łaski i dla upamiętnienia ważnych wydarzeń. Wznoszono je też w określonej intencji, prosząc o łaskę Boga. Miały chronić przed chorobą, pożarem i powodzią. Nie lokalizowano ich w miejscach przypadkowych - dodał ks. Stanisław.