W 1953 roku miasto zostało wydzielone jako odrębny powiat miejski. W 1973 roku przyłączono do niego Rozwadów, a w 1977 - Charzewice.
Decydującym momentem dla powstania Stalowej Woli była jednak budowa Centralnego Okręgu Przemysłowego, w tym zwłaszcza Zakładów Południowych. Był to pomysł ówczesnego wicepremiera i minister skarbu Eugeniusza Kwiatkowskiego (jego pomnik stoi w centrum miasta).
- Stalową Wolę - miasto budował Fundusz Kwaterunkowy Wojskowy. Zatrudniał on najwyższej klasy architektów i inżynierów, w tym inż. Bronisława Rudzińskiego. Do II wojny światowej budynki w Stalowej Woli wznoszono tylko według jego planu (z wyjątkiem dwóch, w tym obecnej siedziby USC). Michał Rudziński na stałe mieszkał w Warszawie, a do Stalowej Woli dojeżdżał, by kontrolować tempo i jakość prac. Tak było do wybuchu II wojny światowej - powiedział Marek Stańkowski, badacz losów budowniczych Stalowej Woli.
Bronisław Rudziński przy budowie miasta korzystał z opracowań Stefanii Skibniewskiej, która po skończeniu, wraz z mężem Stanisławem, architektury na Politechnice Warszawskiej i po krótkim pobycie w Poznaniu, w marcu 1939 r. zamieszkała w Sandomierzu. Rozpoczęła pracę w sandomierskim oddziale Biura Planu Regionalnego Okręgu Radomsko - Kieleckiego. Stefania Skibniewska uczestniczyła w projektowaniu Tarnobrzega, Mielca, Dębicy, Niska, Rozwadowa a także Stalowej Woli. Niestety, podczas wojennej zawieruchy przepadły plany tego, co konkretnie zrobiła.
Trzecim wielkim budowniczym Stalowej Woli był Jan Bitny - Szlachta. Był on pracownikiem Zakładów Południowych.
W 1937 r. podjął pracę w biurze Budowy Zakładów Południowych w Katowicach. Potem przeniósł się do Stalowej Woli, gdzie dostał mieszkanie przy obecnej ul. Nartowicza 1.
- Jego zadaniem jako architekta było zaprojektowanie budynków dyrekcji Zakładów Hutniczego, Mechanicznego, bramy głównej oraz siedziby dyrekcji naczelnej. On też przygotował całą oprawę wizyty w Stalowej Woli prezydenta Ignacego Mościckiego w czerwcu 1939 r. Dopilnował też przeniesienia, a tym samym uratowania, z wioski Stany do Stalowej Woli drewnianego kościoła (dzisiejszego św. Floriana) oraz nadzorował budowę niektórych obiektów, które rozpoczął Bronisław Rudzińsk - dodał pan Marek.