Nowy numer 20/2024 Archiwum

Nowa Dęba. Kulturalnie w sieci

Samorządowy Ośrodek Kultury przeniósł swoją działalność do sieci.

Obowiązujący w Polsce stan epidemii i związane z nim obostrzenia zmusiły wszystkie instytucje kultury do zamknięcia swoich gmachów i odwołania wszystkich wydarzeń. By jednak nie pozostawiać swoich stałych bywalców samym sobie nowodębski SOK postanowił przenieść część oferty do internetu.

- Sytuacja w której się znaleźliśmy, jak dla wszystkich, tak i dla nas jest zupełnym novum. Zdając sobie sprawę, że kilku, a tym bardziej kilkunastodniowe przebywanie w domach, o co apeluje rząd, może w pewnym momencie stać się trudne, zwłaszcza w przypadku dzieci, które z nudów zamknięcie w czterech ścianach szczególnie źle mogą znosić, postanowiliśmy uruchomić na naszej stronie internetowej propozycje różnych zajęć. Przeprowadziliśmy burzę mózgów wśród pracowników, a jej efektem są ustalenia, że każdego dnia, jeden z nich będzie udostępniał swój pomysł na dobre, mądre i interesujące spędzenie czasu - wyjaśnia Krystian Rzemień, dyrektor SOK.

Grupą, którą instruktorzy mają szczególnie na względzie są dzieci. Do nich też kierowane są najliczniejsze propozycje  konkursy, naturalnie z nagrodami (dostarczane będą przez kurierów), pomysły na wspólne zabawy, które można łatwo zorganizować w warunkach domowych, a także projekcje filmów, m.in. cykl filmików przygotowany przez Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie pt. „Się zaczęło w Polsce Piastów”. Widzowie mogą zobaczyć, jak żyli nasi przodkowie 1000 lat temu, jaki był wzrost przeciętnej kobiety i mężczyzny, jakiego wieku dożywali, co jedli, jak się ubierali itp., ale również zapoznać się z wydarzeniami, które rozgrywały się na naszych ziemiach.

SOK nie zapomniał także o dorosłych, którym zamknięcie w domach również może się mocno znużyć.

- Teraz, kiedy w domach spędzamy całe dnie pracując zdalnie, mamy więcej czasu np. na zabawę w kuchni. Dlatego postawiliśmy publikować sukcesywnie przepisy z książki „Kuchnia lasowiacka”. Skoro już o Lasowiakach mowa to przygotowaliśmy także serię artykułów przybliżających ich kulturę i obyczaje. Ponadto mamy propozycje muzyczne w ramach cyklu „Muzyczny świat online”. W jego ramach odsyłamy do koncertów udostępnionych w sieci. Jutro będzie to pośmiertny album Marka Jackowskiego, zaś w środę zachęcamy do wysłuchania nagrań zespołu Raz Dwa Trzy - zachęca Krystian Rzemień.

Panie z pewnością może zachęcić kącik - Akademia Zdrowia i Urody, w którym znajdą porady dotyczące zdrowia, utrzymania w dobrej kondycji psychicznej i fizycznej, a także urody.

W przypadku, gdyby stan epidemii został przedłużony o kolejne dni, wówczas, jak zapowiada dyrektor SOK, pojawią się kolejne nowe propozycje, m.in. publikacja fragmentów książki poświęconej historii Nowej Dęby.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy