Nowy numer 5/2023 Archiwum

Podkarpaccy terytorialsi pomagają policjantom

Od kilku dni żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej wspierają policjantów, którzy w porozumieniu ze służbami sanitarnymi sprawdzają, czy osoby objęte kwarantanną przebywają w domach.

Działania te są prowadzone na mocy decyzji ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Zakres pomocy obejmuje udział we wspólnych patrolach, których zadaniem jest sprawdzenie, czy osoby objęte kwarantanną przebywają w domach. W patrolach uczestniczy minimum jeden policjant i żołnierz. Zgodnie z otrzymanym wykazem adresów, sprawdzają poprzez kontakt z osobą widniejącą na liście objętych kwarantanną, czy rzeczywiście przebywa ona we wskazanym miejscu. W miarę posiadanych możliwości do wykonywania tego zadania kierowani są żołnierze posiadający przeszkolenie medyczne i wyposażeni w plecaki medyczne.

- Zapobieganie i opóźnianie rozprzestrzeniania koronawirusa wymaga podjęcia szybkich i zdecydowanych działań, na etapie kiedy istnieje jeszcze możliwość wpływu na tempo i zasięg jego transmisji. Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej wspierają patrole policji w zakresie monitorowania osób przebywających na kwarantannie domowej. Nasza pomoc polega na wspólnym patrolowaniu miejsc kwarantanny, zebraniu informacji o samopoczuciu i potrzebach mieszkańców objętych kwarantanną, jak również nawigacji miejsc do których pomoc ma dotrzeć. Kontrole odbywają się głównie telefonicznie z odległości umożliwiającej potwierdzenie pobytu osoby w wyznaczonym miejscu - zaznacza płk Dariusz Słota - dowódca podkarpackich terytorialsów.

Policjanci oraz żołnierze zachowując środki ostrożności kontaktują się z osobami sprawdzanymi telefonicznie (wówczas kontrolowany musi pokazać się w oknie) lub poprzez domofon.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy