Nowy numer 48/2020 Archiwum

Sokół prawie jak nowy

Jego siedziba już nie straszy swoim wyglądem, wręcz przeciwnie - przyciąga wzrok pięknie odnowioną elewacją.

Cieszą się mieszkańcy Rozwadowa, najstarszej dzielnicy miasta, gdzie „Sokół” się znajduje, w tym zwłaszcza Maria Rehorowska, była miejska radna, która od wielu lata zabiegała o odnowę całej, zaniedbanej do niedawna dzielnicy, przyłączonej do Stalowej Woli na początku lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku.

- Budynek gniazda sokolego w Rozwadowie wybudowano ze składek mieszkańców. Pełnił on różne funkcje. Działało tutaj kasyno mieszczańskie, była wypożyczalnia książek, tu czytano gazety, odbywały się akademie rocznicowe, działało kino. Operatorem był rozwadowski kowal. A od zabawy sylwestrowej w „Sokole” rozpoczynał się w Rozwadowie karnawał - wspomina pani Maria, autorka książki „310 lat Rozwadowa nad Sanem.1690 - 2000”.

Sokół prawie jak nowy

Jest szansa, że wkrótce rozwadowskie sokole gniazdo znów ożyje. Prace budowlane idą bowiem pełną parą. Ten ponadstuletni budynek, po remoncie, będzie prawdopodobnie nazywał się Rozwadowski Dom Kultury „Sokół” w Stalowej Woli. Taka jest przynajmniej wola mieszkańców tej dzielnicy hutniczego grodu.

- Działalność „Sokoła” będzie się opierała się na dwóch zasadniczych filarach: będzie to osiedlowy dom kultury, pielęgnujący tradycje „Sokoła” oraz miejsce spotkań dla stowarzyszeń, które działają w Rozwadowie  - powiedział Marek Gruchota, dyrektor MDK w Stalowej Woli.

Sokół prawie jak nowy

Prace remontowe mają na celu odtworzenie wyglądu budynku sprzed ponad 100 lat. W środku będą garderoby, sala widowiskowa na około 80 osób, dwie sale muzyczne i antresola nad salą widowiskową, a na poddaszu magazyny i sala pamięci. Odrestaurowana zostanie także figura Maryi. W sąsiedztwie „Sokoła” powstanie parking oraz taras ze stolikami i krzesłami.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama