W związku z licznymi pytaniami, jakie wierni kierowali do kurii diecezjalnej w związku z obowiązującym w Polsce stanem epidemii, został wydany komunikat.
Ksiądz Roman Janiec, kanclerz kurii, informuje w nim, że "zakres dyspensy udzielonej przez Biskupa Sandomierskiego 12 marca br. od obowiązku uczestnictwa w Mszy św. niedzielnej oraz w święta nakazane został poszerzony do odwołania, na wszystkich wiernych Diecezji Sandomierskiej oraz przebywających na jej obszarze".
W kwestii sprawowania sakramentu spowiedzi kuria informuje, że "kapłan nie może odmówić sakramentu pokuty i pojednania wiernym, którzy go o to poproszą, zachowując naturalnie środki ostrożności, szczegółowo określone w wytycznych Biskupa Ordynariusza i przepisy sanitarne" (por. Kpk kan. 214-215. 991).
Odnosząc się do obowiązku wyznania przynajmniej raz w roku wszystkich swoich grzechów (Kpk kan. 989), który wypełniany jest zazwyczaj w polskiej tradycji od początku Wielkiego Postu do Niedzieli Trójcy Przenajświętszej, sandomierska kuria wskazuje na zalecenia Prezydium Konferencji Episkopatu Polski z 21 marca, że "każdy wierny może jednak sam zdecydować, kiedy wypełni obowiązek wynikający z tego przykazania. Zachęcamy jednak Biskupów Diecezjalnych, aby - jeśli nie ma przeciwwskazań ze strony służb sanitarnych - zachęcali księży, by już teraz stwarzali wiernym możliwość do spowiedzi indywidualnej".
Odnosząc się do sposobu przyjmowania Komunii św., kuria przypomina, że "nikomu nie można nakazywać przyjęcia Komunii św. na rękę. Można tylko do tego zachęcać. Uzależnienie udzielenia Komunii św. od tego, czy będzie ona przyjęta na rękę, narusza więc dyscyplinę kościelną i godzi w prawa wiernych".
Odpowiadając na pytania wiernych odnoszących się do święcenia pokarmów w Wielką Sobotę, kuria diecezjalna informuje, że "zamiast (...) zaleca się pobłogosławienie ich w domu przed śniadaniem wielkanocnym. Może to uczynić każdy ochrzczony. Parafie udostępnią wiernym tekst obrzędu".